Annons
Annons


Här är de nominerade till Kristallen!

Den 4 september hyllas och prisas Sveriges skickligaste tv-konstnärer vid den direktsända Kristallengalan i Kanal 5. Kristallen – det svenska tv-priset delas ut i 18 kategorier inklusive hederspristagaren, och nu är det klart vilka program och tv-profiler som nominerats till det prestigefyllda priset i år.

kristallen-programledare

Christine Meltzer och Carina Berg är programledare för Kristallengalan den 4 september. Foto: Magnus Ragnvid/Kanal 5

Det svenska tv-årets mest glimrande ögonblick, fascinerande berättelser och imponerande insatser hyllas och prisas vid den tolfte Kristallengalan i ordningen. I år är det Kanal 5 som har äran att stå värd för festligheterna, och det blir en minnesvärd afton i sällskap av tv-tittarnas favoriter. Galan leds av Carina Berg och Christine Meltzer och sänds direkt från Stockholm den 4 september.

De nominerade är:

Årets barn- och ungdomsprogram

Familjen Rysberg, SVT

Livet i mattelandet, UR

Läsmysteriet, UR

Min bror kollokungen, SVT

Tusen år till julafton, SVT

Årets dokumentärprogram

Det är inte så dumt att bli gammal: Livet börjar vid hundra, SVT

Gåtan Christer Pettersson, TV4

My life my lesson, UR

Taikon, SVT

Trevligt folk deluxe, Kanal 5

Årets dokusåpa

Bachelor, Sjuan

Bonde söker fru, TV4

Jakten på storsäljaren, Kanal 5

Mästarnas mästare, SVT

Ung & bortskämd, TV3

Årets fakta- och aktualitetsprogram

Absolut svensk, SVT

Breaking News, Kanal 5

Det handlar om dig, UR

Nyhetsmorgon, TV4

Vi kallas tiggare, SVT

Årets granskning

Den hemliga kontrollen – Kalla Fakta, TV4

Dokument inifrån: Experimenten, SVT

Uppdrag granskning: Legitimerad, SVT

Uppdrag granskning: Panama-dokumenten, SVT

Årets humorprogram

Boy Machine, TV4

Full Patte, SVT

Inte OK, TV3

Partaj, Kanal 5

Solsidan, TV4

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Alexandra Rapaport (Gåsmamman), Kanal 5

Cilla Thorell (Det mest förbjudna), SVT

Djuangjai Hirunsri (30 grader i februari), SVT

Maria Kulle (Fröken Frimans krig), SVT

Shima Niavarani (Boy machine), TV4

Årets livsstilsprogram

Det sitter i väggarna, SVT

Ska vi göra slut?, Kanal 5

Skilsmässohotellet, Sjuan

Sommar med Ernst, TV4

Vänligen Lars Lerin, SVT

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Johan Rheborg (Solsidan), TV4

Jonas Karlsson (Boy Machine), TV4

Kjell Bergqvist (Springfloden), SVT

Kjell Wilhelmsen (30 grader i februari), SVT

Krister Henriksson (Modus), TV4

Årets realityprogram

Gift vid första ögonkastet, SVT

Gympaläraren, SVT

Heja Sverige, TV4

Jorden runt på 6 steg, Kanal 5

Parneviks, TV3

Årets tv-drama

Black widows, TV3

Bron, SVT

Det mest förbjudna, SVT

Gåsmamman, Kanal 5

Modus, TV4

Årets tv-personlighet

Dagny Carlsson (Det är inte så dumt att bli gammal), SVT

Karin Laserow (Bytt är bytt), TV4

Lars Lerin (Vänligen Lars Lerin), SVT

Miriam Bryant (Så mycket bättre), TV4

Patrik Andersson (Trevligt folk deluxe), Kanal 5

Årets underhållningsprogram

Berg & Meltzer på Oscars, Kanal 5

Eurovision Song Contest – finalen, SVT

Let’s Dance, TV4

På spåret, SVT

Så mycket bättre, TV4

Kristallen: söndagen den 4 september kl 20:00 i Kanal 5

LÄS OCKSÅ

(0)
(0)

Annons


Annons

Senaste från allas

Laddar nästa sida…