Köpa garn? 86 lokala garnbutiker som du även kan beställa ifrån!

Garnbutiker som erbjuder frakt finns det i hela landet.

Trassel i garnlådan? Bäst att klicka hem lite fler nystan!

Foto: Shutterstock

Garnbutiker som erbjuder frakt finns i hela landet, från norr till söder. Här har vi listat 85 butiker från A till Ö så att du enkelt kan handla lokalt, på distans.

Att stötta sina lokala butiker och gynna ortens småföretagare är alltid uppskattat. Här är 85 butiker som även har webshop för den som gärna handlar lokalt men också uppskattar att få sitt garn hemskickat.

Ambjörnarp, RA Trikå, ratrika.se

Bandhagen, Garnadiset, garnadiset.se

Bjurån, Agnetas vävbod, agnetasvavbod.se

Boden, Glittra, glittra.se

Boden, Sävast Garn (länk till Facebook-grupp)

Bollebygd, Nedergården garn- och klädbutik, nedergardens.com

Borås, Stickat & Klart, stickatoklart.se

Delsbo, Delsbo Garnlagret, delsbogarn.se

Ellös, Massor av Garn, massoravgarn.se

Se också: Lär dig sticka sjömansbubblor

0:52

Efter reklamen: Sticka handdukar: Lär dig göra sjömansbubblor

(0:52)

Eskilstuna, Nystvindan, nystvindan.se

Eslöv, Garnlycka, garnlycka.se

Floda, Garntua, garntua.se

Gislaved, Chrimano Design, chrimanodesign.se

Glimåkra, Textilkammaren i Göinge, textilkammaren.se

Gnesta, JennyPenny Design, jennypenny.se

Grästorp, Garn & Mera, garnomera.se/store

Göteborg, Deisy Design, deisydesign.nu

Göteborg, Knit & Purl, knitandpurl.se

Helsingborg, Stick-inn, stick-inn.se

Helsingborg, Tant Thea, tantthea.se

Huskvarna, Virk o Stickmaja, virkostickmaja.se

Hällestad, Garnbacken, garnbacken.se

Härnösand, Norrslöjd, norrslojd.se

Härnösand, Sticklust, sticklust.se

Höganäs, Lenas Garn, lenasgarn.se

Hökerum, Avelsås Ull & Inredning, avelsas.se

Hökerum, Charlottensdals gård, charlottendalsgard.se

Höllviken, Ullstugan, ullstugan.quickbutik.com

Höör, Butik Maglia, butikmaglia.se/sv/

Sticka vårfin barnkofta med kaniner på

Jönköping, Knuten Garn, knutengarn.se

Jörn, Grimm Garn, grimmgarn.se/sv/

Kalhäll, Stäkets hantverk och design, staketshantverk.com

Kalix, Rät och Avig, ratochavig.se

Kalmar, Underbart garn, underbartgarn.com

Karlskrona, Henriettas spinn och garn, henriettas.se

Kilafors, Garnbutiken Kilafors, garnbutikenkilafors.se

Koppom, Moods of Colors, moodsofcolors.com

Kumla, Gårdsbutiken Sy o Sprätta, länk till Facebook

Kvinnerstatorp, Tiinas garn, tiinasgarn.se

Lindome, 60 Garner Nord, 60garnernord.se

Ljungby, Ingas garnbod, länk till Facebook

Lund, Tant Hulda, tanthulda.se

Lund, Lisa Linkvarn, lisalinkvarn.se

Lycksele, Alohyddans garn, länk till Facebook

Långå, Långå Garn-butik Tjärngården, garnbutiktjärngården.se

Löttorp, Ullcentrum, ullcentrum.com

Sticka kattleksak: Gör en mus av restgarner

Malmö, Ulletuss Garn, länk till Facebook

Mariestad, Organic Knitters, organicknitters.com

Mölndal, GB:s Garn, butik.gbsgarn.se

Piteå, Trållbodan, traallbodan.se

Romelanda, Tant Kofta, tantkofta.se

Rättvik, Garncentrum i Rättvik, länk till Facebook

Simrishamn, Maskor och Stygn, maskorochstygn.se

Skärhamn, Vinterverkstan, vinterverkstan.se

Spekeröd, Spedda Garn, speddagarn.se

Staffanstorp, Garneriet.se, länk till Facebook

Stockholm, Fingerborg, fingerborgbutik.se

Stockholm, Litet Nystan, litetnystan.se

Stockholm, Makeri 14, makeri14.com

Sundbyberg, Inte Bara Garn, intebaragarn.se

Sundbyberg, Schyssta Nystan, schysstanystan.se

Sundsvall, Flitiga Fingrar, webshop.flitiga-fingrar.se

Svenstavik, Ull o Lin, ullolin.se

Säffle, Glad i Garn, gladigarn.se

Sösdala, Humlalyckan, humlalyckan.se

Tystberga, Kärringträtans Garn, karringtratansgarn.se

Uddevalla, Grunnebo Garn, grunnebogarn.se

Umeå, Bis Garn, bisgarn.se/sv/hem.htm

Umeå, Perssons Garn, perssonsgarn.se

Uppsala, Röda Ladan, garnshopen.com

Virka tvättlappar – enkelt mönster för nybörjare

Uppsala, Yll o Tyll, yllotyll.com

Veberöd, Kompas Garnbod, kompasgarnbod.se

Visby, Design & Hantverk, dhgh.se

Vännäs, Limmo Design, limmo-design.se

Värmdö, Grannens Garn, grannensgarn.se

Värnamo, C-Knit, cknitgarn.se

Värnamo, Eks Lilla Bod, ekslillabod.se

Västerås, Favoritgarner, favoritgarner.se

Växjö, Heidis Garn, länk till Facebook

Åkarp, Stick och Spinn, stickochspinn.se

Åre, Kaki, kaki.se

Ängelholm, Garntanten, garntanten.se

Ödeshög, Östergötlands Ullspinneri, ullspinneriet.se

Öckerö, Garnbolaget, garnbolaget.com

Örebro, Ostbiten/Ateljé Norrgården, shop.ostbiten.se

Östersund, Garntorget, garntorget.se