Sätt igång ett roligt DIY-projekt och testa på att skapa egna skålar av lufttorkande lera – det är faktiskt väldigt enkelt och resultatet blir riktigt snyggt. Vi går igenom steg för steg hur du gör!
Lufttorkad lera – skålar diy
Små förvaringsskålar att lägga smycken i, eller en stor fruktskål – skapa användbara och fina inredningsdetaljer av lera! Eller varför inte ge bort det fina hantverket i present?
Det här behöver du för att göra egna skålar:
- Lufttorkande modellera
- Hobbyfärg (om du vill måla skålen)
- Kavel
- Bakplåtspapper
- Skål att använda som form
På Skapamer finns ett stort utbud av DIY-produkter. Klicka här för att komma dit! (länk till Skapamer.se)
Lufttorkande lera
Vit lufttorkande lera som är lätt att knåda. Eftersom den är lufttorkande behöver den inte brännas i ugn. Läs mer om leran och klicka hem den här. (länk till Skapamer.se)
Hobbyfärg
Lättarbetad färg i 7-pack. Läs mer och köp färgen här. (länk till Skapamer.se)
Kavel
Kavel med silikonrulle och handtag i trä. Läs mer och köp kaveln här. (länk till My perfect day)
DIY lufttorkande lera skålar – Så här gör du
- Börja med att knåda leran i händerna och platta till den lite för att sedan kavla ut den på ett bakplåtspapper. Skär ut en cirkel i den storleken du vill ha på skålen.
- Om du vill få till ett mönster kan du trycka en ribbad handduk mot leran, eller ta en blomma eller ett blad och pressa mot den utkavlade leran.
- Använd en skål som form och lägg försiktigt ner degen i skålen så den formas utefter den. Platta ut längs kanterna på skålen. Om du vill få en mer organisk känsla behöver du inte röra kanterna alls, utan bara låta de formas naturligt.
- Tänk på att leran kan krympa lite medan den torkar. Låt den stå i cirka 24 timmar för att torka ordentligt.
- När leran torkar kan du måla och lacka den om du vill. Klart! Kom ihåg att man kan göra mycket med leran – ljusstakar, prydnadssaker och annat dekorativt till hemmet. Testa dig fram!
Se även: Så gör du en trendig gipsvas hemma steg för steg!
Inspireras av fina skålar
Behöver du lite inspiration innan du kommer igång med ditt skapande, eller bara vill köpa vackra skålar att dekorera hemmet med, så tipsar vi om några riktigt fina skålar här.
Rosa skål från Gina Tricot
Söt och dekorativ rosa skål att ha smycken i. Klicka här för att se mer bilder och köpa skålen. (länk till Gina tricot)
Skål från Rörstrand
Vit fin och klassisk skål från Rörstrand. Klicka här för att köpa den. (länk till Åhléns)
Gul skål från Ellos
Ribbad, fin skål i ljusgul färg. Klicka här för att köpa skålen. (länk till Ellos)
Stor vit skål från Jonathan Adler
Dekorativ och lyxig vit skål. Här kan du se mer bilder och köpa skålen. (länk till Ellos)