Kristallen 2021: Årets vinnare i alla kategorier

kristin kaspersen, gina dirawi och babben larsson
Årets tv-prestationer har prisats under Kristallengalan 2021. Här är alla vinnare i de totalt 21 prestigefyllda kategorierna.
1:19

Efter reklamen: 5 snackisar från Kristallen genom åren

(1:19)

Under ledning av Parisa Amiri och Sissela Kyle utsågs på fredagen vinnarna av Kristallen-statyeterna 2021.

Det handlade om 21 olika kategorier, däribland Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion (Amy Deasismont i Thunder in my heart), Årets tv-drama (Tunna blå linjen, SVT) och Årets kvinnliga programledare (Carina Bergfeldt, SVT).

Här är årets alla vinnare i Kristallen 2021

Årets barnprogram

Vinnare: Djuren på Djuris, UR

Övriga nominerade:

Bert, C More

Julkalendern: Mirakel, SVT

Kokobäng, SVT

Wild kids, C More

Årets dokusåpa

Vinnare: Elitstyrkans hemligheter – Sverige, TV4

Övriga nominerade:

Ensam i vildmarken, Discovery+/Kanal5

Hide and seek, Discovery+

Mästarnas mästare, SVT

Robinson, TV4

Årets dokumentärprogram

Vinnare: Greta, SVT

Övriga nominerade:

Catwalk, Viaplay

Gängkrigens tid, TV4

Kalla fakta dokumentär: Decennium, i Assanges skugga, TV4

Pandemin inifrån, Expressen TV

Årets faktaprogram

Vinnare: Fyraåringarna på äldreboendet, TV4

Övriga nominerade:

Afrika – i virusets spår, TV4

Din hjärna, SVT

En våldsam kärlek, SVT

Leva utan att dö - Pandemin med diabetes, Viaplay

Årets granskning

Vinnare: Estonia – Fyndet som ändrade allt, Discovery+/Kanal 5

Övriga nominerade:

200 sekunder/Rasismen på H&M, Viafree

Dokument inifrån: Vaccinkrigarna, SVT

Kalla fakta – Belarus-affären, TV4

Kalla fakta – Kollegornas hämnd, TV4

Årets humorprogram

Vinnare: Premiärdatum oklart, SVT

Övriga nominerade:

Alla utom vi, Discovery+/Kanal 5

Dips, SVT

Kärlek & anarki, Netflix

Sjölyckan, TV4/C More

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Vinnare: Amy Deasismont i Thunder in my heart, Viaplay

Övriga nominerade:

Evin Ahmad i Snabba cash, Netflix

Gizem Erdogan i Tunna blå linjen, SVT

Lotta Tejle i Sommaren -85, SVT

Miriam Ingrid i Björnstad, HBO Nordic

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Vinnare: Alexander Abdallah i Snabba cash, Netflix

Övriga nominerade:

Alexej Manvelov i Top Dog, TV4/C More

Oscar Töringe i Tunna blå linjen, SVT

Per Lasson i Tunna blå linjen, SVT

Ulf Stenberg i Björnstad, HBO Nordic

Årets livsstilsprogram

Vinnare: Tareq Taylors matresa, SVT

Övriga nominerade:

Grand Designs Sverige, TV4

Hjälp, vi har köpt en bondgård!, SVT

Husdrömmar, SVT

Seniorsurfarna, UR

Årets nyheter- och aktualitetsprogram

Vinnare: Efter fem, TV4

Övriga nominerade:

30 minuter, SVT

Efterlyst, TV3/Viaplay

USA-valet, TV4

Utrikesbyrån, SVT

Årets nyskapande/förnyare

Vinnare: Tydligare tal, SVT

Övriga nominerade:

Idol 2020, TV4

ORCA, Viaplay

Tänk till, UR

Videoväggen i Allsången och Musikhjälpen, SVT

Årets realityprogram

Vinnare: Älskar, älskar inte, Discovery+/Kanal 5

Övriga nominerade:

Benjamin´s, TV4

Lerins Sommarö, SVT

Svenska Truckers, Viaplay

Över Atlanten, Discovery+/Kanal 5

Årets sportproduktion

Vinnare: Vinterstudion med VM-vintern, SVT

Övriga nominerade:

Handbolls-VM, TV6/Viaplay

SHL Hockeylördag, TV4/C More

The Masters, C More

UEFA Nations League, TV4/C More

Årets tv-drama

Vinnare: Tunna blå linjen, SVT

Övriga nominerade:

Björnstad, HBO Nordic

Jakten på en mördare, SVT

Snabba cash, Netflix

Thunder in my heart, Viaplay

Årets underhållningsprogram

Vinnare: Masked Singer Sverige, TV4

Övriga nominerade:

Alla mot alla, Discovery+/Kanal 5

Bäst i test, SVT

Let’s dance, TV4

Så mycket bättre, TV4

Tittarnas favoritprogram

Vinnare: Spökjakt, Discovery+

Övriga nominerade:

Bäst i test, SVT

Masked Singer Sverige, TV4

Älska mig, Viaplay

Årets kvinnliga programledare

Vinnare: Carina Bergfeldt, SVT

Övriga nominerade:

Jonna Lundell, Discovery+

Suzanne Sjögren, Viaplay/TV6

Tilde de Paula Eby, TV4

Årets manliga programledare

Vinnare: David Sundin, SVT

Övriga nominerade:

David Hellenius, TV4

Joakim Lundell, Discovery+

Peter Jihde, Viaplay/TV3

Årets tv-personlighet

Vinnare: Tareq Taylor i Tareq Taylors matresa, SVT

Övriga nominerade:

Emma Örtlund i Catwalk, Viaplay

Filip Dikmen i Big Brother, TV4

Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso i Wahlgrens värld, Discovery+/Kanal 5

Årets program

Vinnare: De tunna blå linjen

Årets bästa program i alla kategorier. Utses av vinnarjuryn.

Årets hederspris

Vinnare: Malou von Sivers

Relaterade artiklar

12 kända programledare som blivit ett par

Soraya om stödet efter hatbrevet: "Världens finaste vänner"

Carina Bergs stilresa: 25 bilder du förmodligen inte sett