Lästips:NYTT! Korsord Relationsproblem Vänner för livet Vår familj Föräldraskap Att leva med missbruk

Så testar vi namn – innan vi döper våra barn

14 jul, 2025
author Maria Torshall
Maria Torshall
Foto: Privat, TT/Shutterstock

Vill du veta vilka babynamn som bubblar? Allas Maria Torshall har spanat på hur vi testar oss fram i valet av namn.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
5 kändisar som bytt namn - utan att du märkt detBrand logo
5 kändisar som bytt namn - utan att du märkt det

Namn är minerad mark. De flesta av oss lever hela livet med ett namn som vi inte valt själva, och ger vi våra egna barn namn som vi bara hoppas att de ska trivas med.

Namnet hör till det första intrycket du lämnar hos en ny människa, så som förälder gäller det att välja rätt.

Jag bodde in London när jag fick mitt första barn. Vi döpte henne i svenska kyrkan och hade hittat ett namn som alla jag mötte, från andra mammor till barnmorskor och läkare på BVC kommenterade. Så ovanligt, så gammalmodigt och så fint, tyckte alla mina brittiska vänner och bekanta.

Så kom jag hem till Sverige med min lilla dotter för att hälsa på mormor och morfar, öppnade lokaltidningens familjesida – och där var det! Precis överallt! Varenda unge, eller varenda tjej i alla fall, verkade ha fått namnet Matilda.

Jag hade prickat in en svensk trend på distans och utan att ha en aning om det.

På promenad med Fingal – bara nio pojkar har fått det namnet de senaste 30 åren. och en hund.Privat

100-åriga namn kommer tillbaka

Men hur kunde det komma sig att namnet som jag aldrig hade hört någon heta i Sverige plötsligt trendade?

Annons

Roald Dahls Matilda hade kommit på svenska ett par år år tidigare och fått lysande recensioner. Kanske var det det som fick trendkänsliga föräldrar att välja just det namnet till sina barn.

Vårt val hade haft helt andra grunder; de första två bokstäverna i våra namn och det faktum att vi hade träffats i Australien – min egen Waltzing Matilda.

Mitt intresse för namntrender vaknade nog då. Hur väljer vi egentligen? Och hur vet vi vad som ska trenda? Bra att veta både om man vill surfa på vågen och om man vill undvika den.

Det är en känd teori att vi döper våra barn till namn som ligger två generationer bakåt i tiden. Våra mormödrar, farmödrars, morfäders och farfäders namn känns plötsligt nya och fräscha och helt rätt igen efter så många år.

Men medan Amanda, Alva, Oskar, Anton och Alfred som var stora för sådär 100 år sedan direkt ligger rätt i munnen och får göra återtåg som dopnamn så finns det andra som vi tvekar inför – och måste testa oss fram till.

Annons

Insikten slog mig när jag träffade Bodil. Eller ”träffade” är kanske att ta i, våra blickar möttes flyktigt när hon ville nosa på en grästuva vid mina fötter och hennes husse drog i mopsens koppel och bestämt sa: ”Bodil, kom här nu”.

Min första tanke var att det kändes betryggande att vi är fler som pratar med våra hundar som om de förstår vartenda ord vi säger. Mopsen förstod motståndet i kopplet och gav upp tanken på den där intressanta grästuvan och trippade vidare.

Sedan slogs jag av insikten att det var väldigt länge sedan jag hört namnet Bodil. Jag vill minnas att en tjej på min ridskola hette så, men även hon var rätt ensam om sitt namn, så till och med på i slutet av 70-talet måste Bodil ha varit ett ganska ovanligt.

Snällaste sortens djurtester

Bodil var som vanligast på 1940-talet, enligt svensk namnstatistik. Och sedan mitt möte med mopsen Bodil har det poppat upp på fler hundar. De trendkänsliga killarna bakom instagramkontot Hunderbara Sverige har en golden retriever som heter så. Och Bodil gör nu ett smygande återtåg som namn på små flickor. Förra året fick 37 flickor namnet. Men mopsens husse låg långt före den trevande trenden.

Annons

Mopsen Bodil följdes av labradoren Harry, taxen Svea och terriern Tage. Riktiga 1920-talsnamn som nu gör ett återtåg. De har testats på våra husdjur i ett antal år och legat bra i munnen på hundrastgården. Då funkar de på förskolan och lekplatsen också.

För snart stod det klart för mig: Vi djurtestar namn på våra pälsklingar innan de blir trendiga dopnamn igen. Som djurtest betraktat det vänligaste tänkbara dessutom.

Och nu bekräftas min teori, som jag har tjatat om för vänner och bekanta under flera år, av riktig forskning!

Prinsessan fick samma namn som hunden

Katarina Leibring är docent i nordiska språk och pratade nyligen i P3 om sin forskning på namn på djur och människor och tror att de beror på att hundarna har blivit mer av familjemedlemmar än de var förr, och därför får människonamn. Hon bekräftar också att gamla namn kommer tillbaka på djuren först, testas, och när vi märker att de funkar, kommer som namn på barn.

Annons

För listan kan göras lång. Spanieln Inez som var min spaniel Tintins obesvarade kärlek på tidigt 2000-tal. Ingen unge döptes till Inez då. Men nu! Med en liten prinsessa med samma namn är Inez/Ines inte bara en bubblare utan såklart en trendraket.

Det androgyna namnet Tintin har aldrig riktigt trendat, men däremot Jonna, som flat coated retrievern hette som jag växte upp med på 70-talet. Ett riktigt bra hundnamn, tyckte vi – tvåstavigt, mjukt och tydligt och bra att ropa. Då hade jag aldrig träffat en tvåbent Jonna, men tio år senare kom namnet.

Jag och min fina Tintin, en engelsk springer spaniel som blev drygt 15 år.Privat

Stig är ett namn som borde vara tillbaka nu enligt teorin om far- och morföräldrars namn. Men den enda lilla Stig jag har stött på är en söt raskatt. Men nu smyger sig namnet sakta tillbaka, djurtestat och ”godkänt”. Stigs efterträdare fick namnet Knut – samma där, en bubblare.

Annons

När kommer Doris tillbaka?

Och låt oss inte glömma katten Kerstin med efternamnet Strömstedt, som blev Sveriges första och största kattfluencer. Kerstin var ett vanligt namn bland flickor födda 1930 – 1950, och med tanke på att det ofta tar tre generationer för ett namn att hitta tillbaka igen så bubblade det upp tidigt. 2024 låg det som nummer 97 på topp 100-listan. Jag håller Kerstin Strömstedt åtminstone delvis ansvarig för det!

Doris är det fjärde vanligaste hundnamnet, och bärs av över 6000 hundar. Försäkringsbolaget Agria listar Doris som det vanligaste namnet för katthonor. Men bara 60 barn om året får namnet som började komma tillbaka 2003. Vänta bara, säger jag! Det blir spännande att se när – inte om – namnet tar sig tillbaka i topplistan bland småtjejer.

Min egen irländska setter fick heta Fingal när han kom till oss mitt under coronapandemin (totalt nio barn har döpts till det under överskådlig tid, så vi har inte startat någon trend – men kanske inspirerar vi någon, vem vet?).

Annons

Hans kompisar heter Harry, Selma, Sune och Rut. De två första är redan tillbaka som barnnamn, medan Sune för en lite tynande tillvaro. Knappt 15 pojkar om året – men 1600 hundar heter Sune, så jag gissar att det kommer. Rut var det 153 barn som fick heta 2024, så det är också hundtestat och tillbaka.

Och nu hör jag namn som Siv, Hjördis, Einar och Daisy i hundrastgården – de kommer, var så säker, snart att höras på lekplatser också.

Kattungar i min närhet heter Stig, Kaj – och Maj-Lis. Och där ser jag en trend till.

För baserat på min teori och spaningar på trendkänsliga vänner är dubbelnamnen på återgång.

Liten pojken med hundvalp och kattunge
Hundvalpar och kattungar är testpiloter för namn.Foto: TT

Nu kommer dubbelnamnen

Ja, de har ju funnits som nyskapande sammansättningar ett tag, som Tova-Li, Lykke-Li och Ilse-Lo, och kändisbarnen som fått namn som Kane-Lee och Lakkie-Bee (Sanna Brådings pojkar), och Nikki-Lo, Kimmi-Kids och Jim-Jim (Kitty Jutbrings telningar).

Annons

Men jag pratar om de gamla hederliga dubbelnamnen som var stora från 1930-talet fram till 1960 ungefär. Nu har nämligen katten Kerstin Strömstedt fått en efterträdare som heter Britt-Marie. En bekants kisse heter Maj-Lis. Och helt oberoende av Strömstedts har ett par trendkänsliga vänner döpt sin hund till Per-Erik. Vänta bara, dubbelnamnen kommer!

Det är såklart inte bara våra husdjur som är trendsättare på namnfronten. Tänk på älgkalvarna i Gårdsjö älgpark i Heby, som efter massor av namnförslag fick heta Åke och Åsa. Se där två namn som inte riktigt tagit sig tillbaka från sina storhetsdagar på 1940- respektive 1950-talet. Drygt 12000 svenska män har Åke som tilltalsnamn, men snittålder för alla svenska Åke är drygt 70 år. Och Åsa, ja, inte en enda liten tjej har faktiskt fått namnet sedan 2015 när två småtjejer döptes till Åsa.

5 barnnamn inspirerade av kungligheternaBrand logo
5 barnnamn inspirerade av kungligheterna

Återstår att se om älgar är lika bra som hundar och katter för att djurtesta namn så att Åke och Åsa kommer tillbaka.

Annons

Men vill du pricka in ett riktigt ovanligt framtida trendnamn – välj Inga-Lisa. Det är ett dubbelnamn, och de kommer, och ingen har fått heta det på väldigt länge.

Annons