Torbjörn tyckte först att han var för gammal för Linda – nu är de lyckligt gifta

  • author Susanne Stamming
    Susanne Stamming
Torbjörn och Linda
Foto: Susanne Stamming
Torbjörn och Linda gifte sig på en strand i USA och numera delar de ett efternamn som är både långt och lite udda.
Men de har så mycket mer gemensamt som håller ihop dem – westernstilen, veteranbilar och livet på landet.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Mari Jungstedts kärleksknep med maken: "Avslutar varje dag med..."

Brand logo
Mari Jungstedts kärleksknep med maken: "Avslutar varje dag med..."

Överallt i huset finns gamla oljelampor, får- och renskinn, hästprylar, antika redskap och mycket mer från både Sverige och USA. Det är upphängt på bjälkarna, uppradat i fönstren, uppsatta på väggar eller hängande från taket.

På golvet står färgglada, handgjorda westernboots på rad i olika storlekar och färger. Kor och tjurar följer en med blicken från gamla fotografier och längs en annan sida finns bardisken för umgänge och klassisk westernkänsla. Ovanpå baren ligger dessutom ett rum som man når via en brant trappa, precis som i gamla tider då det var där som en hel del aktiviteter pågick.

Vilda västern har flyttat in

Vilda västern har med andra ord flyttat in i hemmet hos paret Torbjörn och Linda Gotthardsson Rolandsson.

Redan innan ytterdörren sträcker sig en lång träveranda med rätt autentisk stämning och naturligtvis är det där de gärna sitter när det passar vädret. De har westernlivet på hemmaplan, men trots det reser Torbjörn och Linda gärna runt både i Sverige och USA för att suga in ännu mer av livsstilen som de älskar.

– Det är inte bara western, utan vi är stora veteranbilsentusiaster också, säger Linda.

Själva har de bilar från 20-tal till 50-tal, bland annat en Ford Roadster och en Chrysler Windsor.

– Men tidigt var ett stort intresse faktiskt mat. Jag blev kock i flottan när jag gjorde lumpen, berättar Torbjörn.

På Texasdagarna i Svenljunga
Paret älskar att klä upp sig, här på På Texasdagarna i Svenljunga.Foto: Privat

Därefter steg han i graderna och har en bakgrund som kock inom krogbranschen och betydligt finare restauranger i till en början Stockholm och senare Göteborg.

– Men jag är en landsortskille egentligen, och uppvuxen i Tvååker i Halland.

Torbjörn stannade i Stockholm och bodde där i ungefär sju år innan han gick vidare och flyttade till Göteborg.

Kocklivet följde med under ungefär tio år innan han började med fönsterrenovering för att få en mer strukturerad tid och mindre helgarbete. Kanske för att få tid med sina andra intressen, som att få vara en del av westernparken High Chaparral genom att vara en av befolkningen där under sommarhalvåret.

– Det var där jag och Linda träffades första gången och blev kompisar till en början, berättar Torbjörn.

Först var det nämligen inga romantiska känslor i dallring, utan bara kul umgänge med alla andra som var där av samma skäl – westernliv, gamla bilar och fest på området och campingen.

Torbjörn och Linda Gotthardsson Rolandsson


Ålder: 60 respektive 40 år.

Familj: Sonen Jack.

Bor: Svenljunga.

Gör: Torbjörn arbetar på ett snickeri och Linda jobbar med inköp och butik.

Bilar: Ford Roadster, Chevrolet Standard, Chrysler Windsor, Ford F1 Pickup

Några år senare när Torbjörn och Linda återigen träffades på High Chaparral var allt annorlunda och efter en lång dag i tidstypiska kläder – westernstil förstås – insåg båda två att det fanns andra känslor och att det fanns mer än vänskap.

– Det är väldigt speciellt att vara där på sommaren som medborgare i västernstaden. Ingen frågar om vad du jobbar med. Du är som en annan karaktär och då blir du inte instoppad i ett fack på grund av ditt yrke eller utbildning. Sedan är det en enorm sammanhållning, säger Torbjörn.

– Vi har haft så roligt under många år, konstaterar Linda.

Hon och Torbjörn berättar att vara medborgare på High Chaparral är ett långsamt liv med mysiga lägereldar blandat med events och tävlingar.

– Fast numera är det mesta nedlagt av just detta. Kanske kommer det tillbaka. Jag tror vi medborgare tillförde mycket av känslan i miljön.

För Linda och Torbjörn innebar det dessutom att de fann kärleken i varandra, och westernmiljön gillade de så mycket att de beslöt sig för att ta med sig till sitt gemensamma hem.

– Ska jag vara ärlig gjorde jag slut ett par gånger i början. Jag tyckte jag var för gammal för Linda. Men sedan sa min syster; Torbjörn – du kan ju inte sluta tänka på henne och då kände jag att hon har rätt.

Sedan dess har de varit ett par och dessutom kom det en liten son.

– Vi hittade vårt hus här 2013 och har jobbat mycket med att få det som vi vill. Den gamla förfallna ladan behövde totalrenoveras och mycket annat.

Det här är western för Torbjörn och Linda:

  • Lägereldsliv
  • Kokkaffe och matlagning över öppen eld
  • Westernkläder
  • Umgänge
  • Countrymusik

2017 åkte paret på sin första gemensamma USA-resa och där blev Linda märkligt illamående och smakkänslig– bland annat tyckte hon inte längre öl var gott.

– Jag köpte ett graviditetstest och känslan visade sig stämma. Jag var gravid, ler hon. När jag berättade för Torbjörn så visste jag inte hur han skulle reagera, men det var direkt ett starkt Ja!

I stället var det Linda som till en början var lite tveksam. Hon hade så mycket annat på gång i livet som hästar och ridning, bilträffar och jobb. Hon visste inte hur det skulle fungera.

– Men sedan pratade jag med en kompis som är doula och jag insåg att det är ju bara att ta med honom. Barn kan följa med på det mesta. Man behöver inte krångla till det, säger Linda.

Linda och sonen Jack på Westerndagarna 2019.
Linda och sonen Jack på Westerndagarna 2019.Foto: Privat

Semestern i USA blev även annars något annorlunda, men spännande med stopp i bland annat Wilmington, Smokey Mountain, Nashville, Memphis och besök hos Torbjörns släkt i Kure Beach och Greensborough.

– Vi hade hyrt bil – en Chevrolet Impala och körde runt i den. Då kunde vi göra lite som vi ville.

Nashville ett av målen

En del platser var självklara, men de blev ändå överväldigade av hur det var på riktigt. Torbjörn och Linda fick verkligen nypa sig i armen när de kom in i Nashville och det var musik överallt, på alla gator och från alla byggnader.

– Nashville var helt klart ett av målen, men annars var vi ganska spontana och fria i hur vi skulle resa.

Något som de däremot bestämt i förväg var att gifta sig om de fann rätt plats. Och det gjorde det när de blev förtjusta i Fort Fischer på Kure Beach. Det blev perfekt även om det var ledig klädsel och barfota på stranden i 30-gradig värme.

– Det var inget plojbröllop som en del gör på resa, utan på riktigt med en kyrklig vigselförrättare. Däremot tog det en väldig tid innan myndigheterna i Sverige godkände alla papper när vi kom hem. Men vi hade bestämt oss för att det skulle vara vårt riktiga bröllop – vårt minne för den 22 september 2017, så vi gav oss inte, säger Linda.

Vigsel på strand i USA.
På Kure Beach hittade paret rätta platsen för giftermål.Foto: Privat

Efter en tid blev de också godkända som man och hustru även i Sverige och till slut kom även Jack till världen 2018 och precis som Linda insett har det inte förändrat speciellt mycket hur de lever sina liv. Han är gärna med på det mesta.

– När vi drev en 50-tals diner – Mandy´s – med allt vad det innebär av jobb med kunder, matlagning, anställda och ekonomi så var han gärna där och hjälpte till. Han charmade de flesta gäster.

Dessutom har Jack gärna varit med på Svenljungas välkända Texasdagar uppklädd i westernkläder. Där är det mycket att uppleva – som att åka prärievagn och äta helstekt gris samtidigt som gästerna uppmuntras att anamma temat.

– Han har vunnit pris för bästa klädsel två gånger.

High Chaparral besöker de däremot mer sällan numera och Mandy´s har de lämnat vidare till nya entusiaster. Istället kan det bli andra events som man åker till förutom Texasdagarna och USA återvände de till förra året.

– Vi återsåg Nashville förstås, åkte till fantastiska Dollywood och firade vår bröllopsdag på stranden vid Fort Fisher igen, berättar Linda.

Hemma växer sig hennes och Torbjörns två stora intressen större och större runt om i bygden och de är sedan länge goda vänner med Idoltvåan Saga Ludvigsson som sjunger allt mer countryinspirerat.

– Saga är fantastiskt duktig och ödmjuk. Vi har umgåtts mycket med hennes familj, som också har ett stort motorintresse, precis som vi.