Finaste höstkrukan – flera sorters ljung

  • author Anni Andreasson
    Anni Andreasson
Höstkrukan blir extra fin med ljung och bär.
Blanda olika sorters ljung i höstens utekruka! Det finns låga, mer uppåtväxande, många nyanser av rosa och lila. Och så de söta med bär!
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Ljungen har sin storhetstid och det finns många fina sorter att välja mellan. Blandar man dem med lite grönt blir det som en hel liten skog, en riktigt trevlig känsla att mötas av på förstutrappen!

Inte minst bärljungen, Gaultheria mucronata, med glänsande röda och vita bär lyser upp i den svaga senhöstsolen. Den ettåriga höstljungen, Erica gracilis, fryser vid några minusgrader men ser ändå vacker ut. Perenna ljung, Calluna vulgaris, kan klara vintern men är naturligtvis känsligare när den står i kruka.

Få nyhetsbrev från Allas – helt gratis!

Ja, jag samtycker och vill gärna få nyheter, marknadsföring, erbjudanden och inbjudningar till specialevenemang inom skönhet, mat, resor mm. via e-post eller sms från Aller Media AB. E-post och sms kan också innehålla nyheter, marknadsföring och erbjudanden från våra samarbetspartners. Vill du sluta få dessa e-post eller sms kan du trycka "Avregistrera" i nyhetsbrevet eller sms. För att få veta mer om hur Aller Media AB behandlar dina uppgifter kan du läsa vår integritetspolicy.

Notera att du som redan är kund/prenumerant hos Aller Media AB fortsatt kommer att få marknadsföringsutskick för våra produkter enligt våra allmänna villkor och integritetspolicy.

Vi planterade i en gammal drickaback som är klädd med säckväv och kraftig plast med avrinningshål. Låt inte jorden torka ut, men inte heller stå genomvåt. Som dekoration har vi lagt några slingor murgröna vid kanten av backen.

Du behöver:

2 Erica-ljung

2 höga perenna ljungsorter

1 låg, krypande perenn ljungsort

3 hebe

2 bärljung, en röd och en vit