Efter 20 år valde trädgårdsmästaren John Taylor att lämna Slottsträdgården i Malmö. Nu blir han i stället slottsträdgårdsmästare på Tjolöholms Slott i Halland.
John Taylor anlägger trädgårdar både i och utanför tv-rutan.
John Taylor är ny slottsträdgårdsmästare på Tjolöholms Slott i Halland. Foto: Thomas Carlén, Tjolöholms Slott
Tidigare i år meddelade John Taylor att han valt att lämna arbetet i Slottsträdgården i Malmö.
Se också: 3 snabba med Hanna Wendelbo
Efter reklamen: Se också: 3 snabba med Hanna Wendelbo
– 20 år är ganska lång tid att jobba på samma ställe – nu är det dags att göra något nytt, sa han till Sydsvenskan i slutet av maj.
Redan då antydde han att det fanns nya uppdrag på lut, men inte exakt vad det handlade om.
Skapa ett vackert trädgårdsrum
Sedan fem år pågår ett projekt att återskapa och utveckla Tjolöholms slottsträdgård. Den 13 juli anslöt John Taylor till trädgårdsteamet och blir slottsträdgårdsmästare på Tjolöholms Slott.
– Tjolöholm har en stark ambition att skapa vackra trädgårdsrum enligt Arts and Crafts-rörelsens traditioner. Något som jag har anammat under hela min tid som trädgårdsmästare, säger John Taylor i ett pressmeddelande.
Södra terrassen vid Tjolöholms Slott. Foto: Will Rose, Tjolöholms Slott
Tjolöholms slottsanläggning ritades av arkitekten Lars Israel Wahlman. Hans ambition var att återskapa ett engelskt lantgods. Slottet stod klart 1904, men trädgården färdigställdes aldrig. Trädgården är därför starkt präglad av den vid 1800-talets slut inflytelserika Arts and Crafts-rörelsen.