Så lyckas du odla både gurka och tomat i växthus

  • author Susanne Lindén
    Susanne Lindén
Så här lyckas du med att odla tomat och gurka i växthus.
Kan man lyckas med att odla både tomat och gurka tillsammans i växthus? Vi ger tips om allt från pollinering till gödsel och andra skötseltips för att få en fin skörd av tomter och gurkor.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Det sägs att det är svårt att odla tomat och gurka tillsammans i växthus. Det stämmer till viss del, men för hemmaodlaren brukar det inte vara några större problem. Här samlar vi några smarta tips för att lyckas.

Odla tomat och gurka i växthus

Bra att veta ändå är att gurka generellt är mer krävande vad gäller värme och hög luftfuktighet än tomater, och även känsligare för temperaturväxlingar och drag.

Odla tomat i växthus

Bind upp tomatrankorna efter hand som de växer. Jag virar försiktigt toppen av plantan runt ett snöre. Här ’Black Sweet Cherry’. Gödsla regelbundet under säsongen, både tomat och gurka vill ha mycket näring. Här vattnar jag med nässelvatten.

Här vattnar jag med nässelvatten
Foto: Anders Kronborg

Odla gurka i växthus

Honblomma respektive hanblomma på gurkan Richmond Green Apple. Honblomman har ett gurkämne – det ser ut som en minigurka – bakom kronbladen.

Här samlar jag pollen från en hanblomma med en bomullstops
Foto: Anders Kronborg

Det finns såväl självfertila gurkor som sådana som behöver pollineras för att det ska bli gurkor. Här samlar jag pollen från en hanblomma med en bomullstops. Det går lika bra med en liten pensel.

Gurkans blommor.
Foto: Anders Kronborg
En vacker gurka på plantan.
Foto: Anders Kronborg

Gurksorten ’Diva’ är själv- fertil, men det kan ändå löna sig att hjälpa pollineringen genom att ruska försiktigt på plantan.

Plocka regelbundet bort blad som är angripna eller skadade.
Foto: Anders Kronborg

Plocka regelbundet bort blad som är angripna eller skadade för att undvika att svampsjukdomar och annat elände får fäste och sprider sig.

Av Henrik Hanell

Se också: Karl Fredrik om trendande trädgårdsblommor

Brand logo
Se också: Karl Fredrik om trendande trädgårdsblommor

Läs också:

Så lyckas du med dina tomater!

Så lyckas du med din gurkodling

Få nyhetsbrev från Allas – helt gratis!

Ja, jag samtycker och vill gärna få nyheter, marknadsföring, erbjudanden och inbjudningar till specialevenemang inom skönhet, mat, resor mm. via e-post eller sms från Aller Media AB. E-post och sms kan också innehålla nyheter, marknadsföring och erbjudanden från våra samarbetspartners. Vill du sluta få dessa e-post eller sms kan du trycka "Avregistrera" i nyhetsbrevet eller sms. För att få veta mer om hur Aller Media AB behandlar dina uppgifter kan du läsa vår integritetspolicy.

Notera att du som redan är kund/prenumerant hos Aller Media AB fortsatt kommer att få marknadsföringsutskick för våra produkter enligt våra allmänna villkor och integritetspolicy.