Lästips: Läsarberättelser Gratis stickmönster Smarta städknep Loppistips Spartips Nostalgi Gratis noveller

Osannolika loppisfyndet – vas köpt för småslantar var värd miljonbelopp

24 aug, 2025
author Caroline Holmbom
Caroline Holmbom
Sworders/TT
En gul liten vas, fyndad för endast 13 kronor på loppis, visade sig vara en kejserlig raritet från 1700-talets Kina! När vasen såldes vidare på auktion gjorde den anonyma ägaren sitt livs affär.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
5 saker att tänka på när du går på loppisBrand logo
5 saker att tänka på när du går på loppis

Vad som vid första anblick såg ut som en dekorativ souvenir var i själva verket ett porslinsföremål med alldeles unikt ursprung. Den lilla gula vasen, som kostade köparen ynka 13 kronor på en loppmarknad i England, skickades snart vidare till det anrika auktionshuset Sworders.

Från 1700-talets Kina

Experten på plats identifierade snabbt kännetecknen: formgivning, glasyr och emaljarbete stämde överens med Qianlong-kejsarens hovproduktion (1736–1795). Vasen tros ha tillverkats specifikt för ett av kejsarens palats.

Annons
Vas från 1700-talets Kina
Den päronformade vasen är endast 19 cm hög och dekorerad med en kejserlig dikt. Vasen klubbades på auktionshuset Sworders 2019.Foto: Sworders

Efter en intensiv budgivning slutade auktionen på ett smått svindlande pris: 380 000 pund – vilket i dagens valutakurs är cirka 5 miljoner kronor.

Det är spännande att fundera på vilka vägar vasen färdats innan den dök upp på ett loppisbord i England. Och hur många fler skatter ligger fortfarande och väntar på att bli återupptäckta?

Senaste från Allas

Annons