Äntligen sjunker matpriserna – här är 5 livsmedel som blivit billigare

Till följd av den rådande lågkonjunkturen har matpriserna ökat rejält de senaste åren – något som drabbat många svenska hushåll. Till de flestas besvikelse har priserna på populära livsmedel som kaffe, kött och mjölprodukter skjutit i höjden.
Men nu kanske vi ser början på vändningen? Samtidigt som inflationen fortsatte att öka i augusti, föll matpriserna med 0,7 procent i jämfört med juli. Det meddelar Statistiska centralbyrån (SCB).
Detta har blivit billigare
En vinst för alla som älskar frukt och grönt! Bland de livsmedel som blivit billigare hittar vi livsmedel som purjolök, vindruvor och vitkål i toppen.
Enligt Frida Stark, prisstatistiker på SCB, är det vanligt att just augusti bjuder på lägre matpriser. Anledningen? Vissa råvaror reas ut i slutet av sommaren till följd av säsongsvariationerna.
– Det följer en säsongsbetonad trend, säger hon till Aftonbladet.
Råvarorna som sjunkit mest i pris Augusti 2025:
Purjolök: -15,8 procent
Vindruvor: -12,5 procent
Vitkål: -9,8 procent
Avokado och mango: -9,1 procent
Kiwi och ananas: -7,4 procent
Ärter och bönor -6,8 procent
Paprika -4,0 procent
Pasta -3,8 procent
Färska champinjoner -3,4 procent
Spannmålsbaserade maträtter -3,0 procent
Källa: SCB
Även om prisnedgången är glädjande, är det för tidigt att fira med champagne (eller lågpris-prosecco). Matpriserna ligger fortfarande klart över fjolårets nivåer.
Men – varje krona räknas, och den lilla sänkningen kan faktiskt göra skillnad för många hushåll.
Råvarorna som stigit mest i pris Augusti 2025:
Blomkål: +12,4 procent
Gurka: +7,7 procent
Gul lök: +5,5 procent
Gravad/rökt lax: +5,1 procent
Småcitrus: +4,6 procent
Torskfilé +4,3 procent
Sallad +3,3 procent
Lammkött +2,7 procent
Wienerbröd +1,9 procent
Vetebröd +1,7 procent
Källa: SCB
Senaste från Allas
Tips på hur du håller nere matkostnaderna
Även kaffe, som är en av de varor som haft stört prisökning under året, sjönk med 2 procent under augusti månad.
När matpriserna är högre än någonsin gäller det också att tänka smart för att spara pengar. Allas har tidigare pratat med superspararen Therese Hagman som ger sina bästa tips för att få pengarna att räcka längre.
Ett tips är att välja en starkare kaffesort. På så vis behöver du inte dricka samma mängd och kan spara in en eller två koppar. Ifall du får kaffe över, värm upp det i mikron eller frys in det som istärningar – så du kan avnjuta kaffet vid ett senare tillfälle, kanske i en iskaffe eller till bakning.
Smör är en annan produkt som ökat rejält i pris, men även där finns knep för att minska kostnaderna. Bland annat kan du gärna steka dina råvaror i olja istället för smör, bre en mindre mängd smör på smörgåsen och byta ut två frukostar i veckan till till ett billigare alternativ, som havregrynsgröt. För den ambitiösa typen går det också att göra eget smör hemma. Receptet hittar du här.
Ett sista tips är att hålla sig uppdaterad om eventuella kampanjer hos matkedjorna.