Therése Cedergren berättar om ett gynekologuppror som växer fram – för att så många kvinnor inte får den sjukvård de behöver, och flera till och med ger upp försöken att få hjälp.
Det räcker nu – så säger flera av de kvinnor vi intervjuat. Ett slags gynekologuppror har vuxit fram. Ett uppror som bygger på att många kvinnor inte får den sjukvård de behöver. Det visar den granskning av kvinnosjukvården som vi gjort.
Se också: Vi granskar gynvården i #gynupproret
#gynupproret
Efter reklamen: #gynupproret
Den allt större bristen på gynekologer gör att många tvingas ge upp sina försök att få hjälp. Det leder till att allvarliga sjukdomar inte upptäcks i tid. Och leder i värsta fall till en för tidig död.
Vår granskning visar att de kvinnor som väl får tid hos gynekolog bollas runt inom vården och inte tas på allvar. Bilden bekräftas av alla de fasansfulla berättelser som vi tagit del av. Kvinnor som berättar om ett omänskligt lidande för att ingen haft tid att ge dem adekvat vård.
Många tycker det är känsligt att gå ut med hela sitt namn eller att vara med på bild. Men vi publicerar flera av berättelserna.
Samtidigt som antalet klagomål på kvinnosjukvården har ökat markant gör bristen på gynekologer att väntetiderna blir allt längre inom flera regioner.
Var med i gynupproret – tillsammans gör vi skillnad!