Mat vi åt på camping – 5 rätter från barndomen

Under campingens glansdagar var man lycklig om man fick tillbringa sommaren bland tält och husvagnar någonstans i vårt avlånga land.
Då hade gemene man inte lyx som kylskåp att tillgå på campingen, vilket begränsade vad som serverades i förtältet. Här är några klassiker från barndomens campingturer!
Bullens pilsnerkorv
Säg den som inte serverades pilsnerkorv till middag, såväl med som utan bröd. Doppades med fördel i en klick senap på papperstallriken.
Ravioli i tomatsås
Den här konserven var stapelvara under mångas campingturer på 70-80-talet. Godast värmd i gasolkök, men om det krisade gick den an att äta kall ur burken.
Fiskbullar i dillsås
För de som är födda på 70-80-talet är det här en given barndomsklassiker, och var alldeles utmärkt som campingmat. Serverades med fördel varm tillsammans med knäckebröd.
Picnicbog
Älskad och hatad, konservskinka i gelé. Idag har den till viss del kultstatus, men när det begav sig var den en uppskattad delikatess som gärna fick serveras tillsammans med nykokt färskpotatis.
Knäckebröd och mjukost
Det geniala med både knäckebröd och mjukost av olika sort är ett de kan förvaras i rumstemperatur. Bästa campingfrukosten bestod således av knäckebröd och allra helst räkost.