Robin Bengtsson representerar Sverige i årets Eurovision song contest. Det står klart sedan alla röster räknats klart i finalen av Melodifestivalen.
Det var spännande ända in i slutet i finalen av årets Melodifestival. När både tittarnas och de internationella rösterna var räknade stod det mellan förhandstippade Nano och Robin Bengtsson. Nano var tittarnas favorit, men tillsammans med de internationella rösterna var det ändå Robin Bengtsson som gick segrande ur matchen och fick motta statyn Sångfågeln ur fjolårsvinnaren Frans Jeppsson Walls hand.
Robin Bengtsson tog hem Melodifestivalen 2017. Foto: Mattz Birath
Vann över Nano
En märkbart rörd och glad Robin Bengtsson fick totalt 146 poäng och slog därmed Nano med ganska god marginal – hans Hold on slutade på 133 poäng.
Robin Bengtsson hade slutat trea om bara svenska folkets röster hade räknats, men tillsammans med de internationella rösterna stod han som vinnare. Foto: Mattz Birath
Med låten I can’t go on charmade alltså Robin Bengtsson både de svenska tittarna och de europeiska jurymedlemmarna. Robin Bengtsson har funnits bland de förhandstippade favoriterna, och strax före klockan 22 på lördagskvällen stod det klart att han tar hem segern. Nu ser han fram emot maj och den europeiska finalen i Ukraina.
– Det kommer att bli fantastiskt att få representera Sverige, säger han i intervjun med SVT efter att ha framfört det vinnande bidraget ytterligare en gång på scenen i Friends Arena.
Nano blev tvåa med Hold on. Foto: Mattz BirathJon-Henrik Fjällgren och Anania slutade på en tredjeplats. Foto: Mattz Birath
Så här blev slutställningen i finalen av Melodifestivalen 2017:
1. Robin Bengtsson, I Can’t Go On – 146 poäng
2. Nano, Hold on – 133 poäng
3. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia, En värld full av strider (Eatneme gusnie jeenh dåaroeh) – 105 poäng