Trots hårda kritiken – därför är Melodifestivalen betydligt bättre i år
Som inbiten schlagernörd tycker jag att det är kul att Melodifestivalen väcker diskussioner.
”Nej, jag skulle aldrig titta på Mello självmant det är bara ett blajigt barnprogram. Jag kunde inte bry mig mindre.”
Vi är nog många som hört den kommentaren från vänner, kollegor eller familjemedlemmar. Det finns ett tydligt avståndstagande och stundtals förminskande av programmet. Det som är spännande är dock att det ofta är samma person som på måndagen efter sändningen säger:
”Jag fattar inte varför de valde den personen till programledare – och vad hade hen på sig egentligen?!”
...så mycket för att inte bry sig. Melodifestivalen är det programmet som lockar flest tittare och där rätten att ha en åsikt tycks vara extra stark.
Viss kritik befogad
Kritiken har haglat kring årets upplaga av Melodifestivalen trots att vi bara hunnit med en deltävling. Och ja, visst kan jag hålla med om att SVT har tagit några tvivelaktiga beslut. Att låta de sista minutrarna av programmet enbart visas i SVT play var märkligt. Det är mycket begärt att tittarna ska byta plattform för att bara få ett kort resultat och inget mer. Det blev också en märklig form av ålderism då många av de äldre tittarna inte använder sig av SVT play och därmed blev exkluderade.
Lyckligtvis lyssnade redaktionen på tittarnas ilska och till deltävling två kommer tittarna återigen kunna se programmet i sin helhet på SVT1 om de så vill.
När det kommer till ålderismen tycks den även ha letat sig in i årets manus, vilket Hanna Lindberg kommenterat i en uppmärksammad debattartikel. Det skämtas både om tittare och medtävlande på ett sätt som förminskar alla över 40. Självklart är detta problematiskt när Mello ska vara en inkluderande plats för alla oavsett ålder. Här håller jag helt med.
Det som däremot får mig att vrida mig i stolen är alla de som skriker att Mello var så mycket bättre förra året. Här är jag inte benägen att hålla med. Mello är än så länge bättre i år. Ingen skugga ska falla på förra årets programledare Keyyo och Edvin – de gjorde ett toppenjobb – utan jag syftar till programmet i sin helhet.
En evolution som förvirrar
Mello strävar ständigt efter att följa samtiden och populärkulturen. Förr var det mer fokus på glamorösa schlagerikoner och tävling i melodier medan det nu satsas mer på spridda genres och till viss del Tiktok-anpassade oneliners. Tack vare att formatet varit formbart har också ny publik hittat till programmet vilket gjort att det fortsätter vara landets största lägereld att samlas kring – år efter år.
Från att ha varit ett underhållningsprogram som också kunde vara kul för barn blev det på många sätt ett barnprogram som också var underhållande för vuxna. Melodifestivalens evolution gick i en tydlig riktning som befolkningen mer eller mindre accepterade och vande sig vid.
Sen försökte redaktionen ta ett omtag och ge tävlingen ett vuxnare tilltal med sarkasm och sexskämt som fick barnfamiljerna att sätta i halsen. Så var det inte minst förra året då programmet blev anmälda till granskningsnämnden hela 108 gånger – men det tycks redan vara bortglömt. Därför kan jag uppskatta Gina och Hampus och deras jakt på balans som vi ser i år.
Siffrorna ljuger inte – tittarna är mer engagerade
Att chockeras över årets innehåll och säga att Mello var så mycket bättre förra året gör mig lite besvärad. Det vi ser är ett program som över flera år kämpat med att hitta balansen mellan familjevänligt och vuxenfräckis – en ekvation som är nästintill omöjlig att lösa utan några snedtramp.
Något som däremot är enkelt att avläsa är statistik och siffror och där kan vi redan nu se att Mello faktiskt är bättre i år:
Tittarnas engagemang
Tittarnas engagemang är minst lika stort som förra året – till och med något större. Om vi ser till antalet röstande enheter är det fler som engagerat sig i årets tävling än vad det var under förra årets första deltävling. Det går även att se att fler personer väljer att skänka ett bidrag till Radiohjälpen i samband med att de röstar på sin favorit.
Visst, i år kan man för första gången skänka pengar via Melodifestivalens app vilket gör det mer lättillgängligt men det är fortfarande ett aktivt val att göra det. Kollar vi utfallet kan vi se att det blivit en succé. Förra året skänkte svenskarna 275 000 kronor vid första deltävlingen. I år nästintill fördubblades siffran till 500 000 kronor.
Så, säga vad man vill om det faktiska innehållet i årets Melodifestival. Det är ni tittare som är mer engagerade än någonsin och det om något visar att Mello, och dess funktion som lägerled, är bättre i år.
Källa: Mellopedia, Schlagerfesten
Allas tycker till
Allas tycker till är personliga och kommenterande texter där våra skribenter tar till orda om ämnen som berör och engagerar oss. Åsikterna är skribentens egna.
