Allas gör om Eva, 71 – testar en helt ny stil: Älskar 70-talsmodet

  • author Ehva Löpp
    Ehva Löpp
Eva före och efter i en ny stil
Foto: Theresia Köhlin
Eva trivs bra i jeans till vardags men var nyfiken på att pröva en ny stil. Allas modeteam tog sig an uppdraget – med fokus på färgstarkt och romantiskt 70-tal. Så här snyggt blev det!
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Gör om mig: Catarina hittar sin nya stil

Brand logo
Gör om mig: Catarina hittar sin nya stil

Eva beskriver sig som en sportig tjej som älskar att bowla och alltid bär jeans och t-shirt. Hon vill klä sig mer kvinnligt och våga ha klänningar, älskar 70-talsstilen och har letat efter ett par ”Peter-pan”-stövlar sedan dess.

Eva i jeans och t-shirt
Foto: Theresia Köhlin

Det här är Eva

Namn: Eva Palm Dahlström.
Ålder: 71.
Familj: Gift med Bosse, tre barn och fem barnbarn.
Bor: Finntorp i Nacka och sommarhus på Yxlan i Roslagen.
Gör: Pensionär.
Livsmotto: Att välja glädje.
Intressen: Bowling, vänner, plocka svamp, fiska, odla grönsaker och blommor.

Eva fick ny stil – bytte jeans och tröja mot 70-talsromantik

Eva i broderad jacka, kjol och stövlar
"Den broderade jackan blev en favorit direkt, så snygg, mysig och mjuk"Foto: Theresia Köhlin

Eva i fuskpälskantad jacka med brodyr, viskos/polyester, 1 799 kr, Indiska. Mossgrön jumper i ull, 1 299 kr, MQ. Brun kjol i fuskmocka, polyester/elastan, 799 kr, Joy. Guldpläterat halsband med zirkoner, 840 kr, Vidal & Vidal. Trendiga mockastövlar med rynkat skaft, 1 700 kr, Tamaris.

Stylist Ehva Löpp: Mode som vågar ta plats!

Allas stylist Ehva Löpp.

– Eva vill gärna bredda sina axlar, puffärm och fuskpäls ger en fin siluett. Jag tycker att Eva ska byta ut jeansen ibland till ett par utsvängda byxor med bootcut för att få mer form. Och sätta fokus på sin midja och snygga ben med en kjol eller trikåklänning, kombon med höga stövlar ger en tuff och kvinnlig känsla!


Sammetsblus

Sammetsblus med puffärm, polyester/elastan, 549 kr, Pulz jeans.

Byxor med bootcut

Utsvängda sammetsbyxor, bomull/elastan, 899 kr, Joy.

”Evas glittriga personlighet förstärks av plagg som får ta plats med vackra mönster”

Blus med broderi

Broderad bomullsblus med tofsar, 999 kr, Cream.

Stövlar med höga skaft

Höga stretchstövlar, med "Peter pan"-skaft, alcantara/mockaimitation, 1 999 kr, Unisa.

Eva i paisleymönstrad klänning och stövlar
”Wow, klänningen blev jättesnygg på mig fast jag inte trodde färgen skulle passa!” säger Eva.Foto: Theresia Köhlin

Paisleymönstrad klänning med klockad vidd, viskos/elastan och matchande cardigan bomull/akryl 799 och 699 kr, Joy. Vinröd clutch i satin, 449 kr, Tamaris. Guldpläterad ring och örhängen med stenar, 599 och 499 kr, Seven east. Höga stövlar med Napoleonskaft, alcantara/mockaimitation, 1 899 kr, Unisa.

Sjal med mönster

Polyestersjal med härligt mönster, 199 kr, Å woman.

Klänning med puffärm

Söt klänning med puffärm, polyamid/bomull, 699 kr, Fransa.

Hår- och makeupartist Anna Frid: En solkysst look

Anna Frid
Hår- och makeupartisten Anna Frid.Foto: Privat

– Efter en primer-bas toppas solpuder på tinning, kind och näsrot för en solkysst känsla. Jag markerar läpparnas kanter i samma ton som Evas egna, bryter av med ett rosa läppstift och ett gloss mitt på läppen så det inte flyter ut. Jag grundar med ögonprimer från Urban decay för en hållbar ögon makeup. Bruna ögonskuggor förstärker Evas blå ögon och extra mycket mascara blir snyggt, Lash paradise är bra. Jag fyller i ögonbrynen med en transparent brun gel från Anastasia Beverly Hills. Till håret skapar vi ett självfall med en bred locktång. För att få bort frizzet och stunsa upp lockarna är Björn Axens Curl creator cream perfekt.


Ögonskuggsprimer

Eyeshadow primer potion håller ögonskuggan på plats, 325 kr, Urban decay/Åhlens.

Hårkräm

Björn Axén Curl creator cream för naturligt lockigt hår, 199 kr, apotea.se