Därför är årets polishund Ivan unik – den första av sitt slag

Årets polishund, tyska jaktterriern Ivan
Daniel Persson
Han är liten och envis – och han älskar sitt jobb.
Polishunden Ivan är unik, inte bara för att han hittat narkotika värt miljoner och förhindrat mord genom att hitta vapen och maskering.
Ivan är också den första jaktterriern som fått bära polisbricka – förlåt, polishalsband.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Här är de 7 mest populära hundarna – är din ras med?

Brand logo
Här är de 7 mest populära hundarna – är din ras med?

Han är liten och envis – och han älskar sitt jobb.

Polishunden Ivan är unik, inte bara för att han hittat narkotika värt miljoner och förhindrat mord genom att hitta vapen och maskering.

Ivan är också den första jaktterriern som fått bära polisbricka – förlåt, polishalsband.

Husse och hundförare Fredrik Lindqvist, som är polisinspektör och specialsökshundförare, har haft två polishundar tidigare, båda av den mer traditionella polishundsrasen belgisk malinois. När det var dags att planera för nästa hund hade han redan i ett par års tid försökt övertala ledningen att få skaffa en tysk jaktterrier som sin nästa fyrbenta kollega.

– Det tog ungefär två år för mig och min hundinstruktör att tjata oss till en tysk jaktterrier, säger Fredrik, som hade haft ögonen på rasen en tid.

Skälet?

– Jag har alltid fascinerats av rasen. Det är en arbetsmaskin med en genuin söklust.

Uppfödaren till Hivlingen´s Rocco som Ivan heter i sin stamtavla var först tveksam till att sälja en valp till något annat än jakt, som rasen avlas för och används till. Men Fredrik fick hämta hem Ivan när han var åtta veckor gammal – och träningen, på valpnivå, började direkt.

– Med fokus på att bygga relation och samarbete, säger Fredrik.

Den tyska jaktterriern Ivan väger bara 10 kilo, så hans hundförare Fredrik Lindqvist kan lätt lyfta honom för att nosa högt upp.Daniel Persson

I december 2023 var Ivan redo att börja jobba som specialsökshund med narkotika, vapem och sedlar som specialitet – och efter bara två år på jobbet är han årets polishund.

Juryns motivering använder ordet ”envis” inte mindre än fyra gånger (!), men också ord som idog – och för hundpatrullen, det vill säga Fredrik och Ivan tillsammans ordet ”engagemang”.

Hittat narkotika för 18 miljoner

Bland bedrifterna som sticker ut finns ett fynd av 93 kilo narkotika, som på gatan skulle vara värt drygt 18 miljoner kronor. Ivan markerade ett förråd på en helt annan plats än poliserna tänkt söka i och hittade dessutom narkotika som var nergrävd på 60 centimeters djup, på ett sökområde som var 240 000 kvadratkilometer stort.

I ett annat ärende kommer Ivan till en husrannsakan där tvåbenta kollegor gått bet på att hitta de vapen de tror ska finnas. Ivan och Fredrik söker utomhus och efter har Ivan tagit sig in under skrot och presenningar och där markerat ett fynd; ett flertal vapen, kommunikationsutrustning och maskering. Tack vare fyndet kunde personer kunde gripas, det planerade mordet förhindras och det tilltänkta offrets liv räddas. Fyndet innebar dessutom att ett grovt rån i bostad där en äldre man blivit rånad under pistolhot på vapen kunde klaras upp.

Polisledningen lär inte ångra att de gick på Fredriks linje i valet av ras. Den tyska jaktterriern är med sina tio kilo så lätt att Fredrik kan lyfta honom för att nosa högt, och så liten att han kan krypa in där större hundar inte tar sig fram.

Ivan, den tyska jaktterriern, framför Kalmar slott
Den tyska jaktterriern Ivan är placerad i Region Syd och bor och jobbar i Kalmar.Daniel Persson

Vad skulle du säga om Ivan om du skulle skriva hans CV?

– Lojal, säger Fredrik efter en sekunds tvekan.

Ivan är sedan den dag han kom hem alltid där Fredrik är. När de inte jobbar tillsammans så följer han med på skidåkning i Alperna eller vid Riksgränsen.

– Han springer bredvid, och så har jag en ryggsäck där han kan vila – för han vet inte sitt eget bästa och jag måste bestämma när han ska vila.

– Hemma är han en supergo familjehund m ed både dottern och sambon, en mysig kille.

Men av det kan man inte lura sig att tro att den tyska jaktterriern skulle trivas med att vara familjehund på heltid. Det är en ras som behöver jobba för att trivas.

– Det är inte en första-hund, säger Fredrik bestämt. Man ska vara en duktig jägare för att ha en hund som denna.

Eller polis med specialsöksuppdrag då.

– Han vill alltid arbeta. Han kan inte hålla sig när vi åker till jobbet. Jag menar, jag gillar mitt jobb – men han… Han älskar det!

Jaktlabradoren Fanny är årets narkotikasökhund
Jaktlabradoren Fanny är årets narkotikasökhund, tillsammans med sin hundförare Jonathan Malmqvist.André de Loisted

Årets narkotikahund för tredje året i rad – en omplaceringshund

Ivan är inte den enda hund som gjort bedrifter med att nosa upp narkotika. Årets narkotikasökhund är för hela tredje året i rad labradoren Fanny, som har varit i tjänst i tre och ett halvt år och under åren gjort mer än 200 (!) beslag. Fannys totala samhällsnytta beräknad i pengar uppskattas till cirka 200 miljoner kronor.

Jonathan Malmqvist Fannys hundförare poängterar blygsamt grupparbetet och vikten av att vara på rätt plats vid rätt tillfälle – och understryker att det finns många duktiga hundar vid Tullverket.

Narkotikasökhunden Fanny, en jaktlabrador
Fanny har sniffat upp narkotika för motsvarande 200 mijoner kronor.André de Loisted

Ett tillfälle när Fanny och Jonathan verkligen var på rätt plats vid rätt tillfälle var vid en genomsökning av en lastbil vid Öresundsbron när Fanny hittade nästan 238 kilo cannabis och närmare sex kilo heroin.

Fanny, som i sin stamtavla heter Like’Ims S Fanny, är en jaktlabrador och uppfödd av Virge Johansson, Kennel Like’Ims. Hon är en omplacering från en privatperson, som fått ”väldigt mycket hund”. Till att börja med fick hon en grundutbildning av en av Tullverkets instruktörer i tio månader. Två år gammal kom hon till Jonathan Malmqvist och de fortsatte utbildningen och träningen tillsammans.

En styrka som Fanny har är att hon är social stabil och tillsammans är de väldigt effektiva i kontroller av tåg och bussar.

– Fanny är en framåt hund som är orädd och gillar människor så hon trivdes med att jobba där. Då valde jag att lägga extra krut på att träna henne i den miljön, förklarar han.