Astrid: Jag kommer aldrig glömma läkarens ord

Min envisa hosta hade inte velat ge med sig. Jag bestämde mig då för att besöka min vårdcentral. Någon feber hade jag dock inte, men jag kände mig ändå lite hängig. Läkaren hade jag inte träffat tidigare, men han undersökte mig noggrant.
Efter provtagning på laboratoriet fick jag sitta ned en stund för att vänta på svaren.
– Du måste lämna ytterligare prover, sa läkaren när han kom tillbaka. Material får du med dig hem så att du kan ta prov från tarmen och sedan lämna det till vårdcentralen.
Hade ett lågt blodvärde
Jag måste erkänna att jag blev förvånad och skämtade till det genom att säga till honom:
– När jag kom hit till vårdcentralen sökte jag hjälp för min hosta och nu ska jag lämna in ett sådant här prov!
Han uppskattade skämtet och log mot mig.
– Det är nämligen så att tarmen kan vara orsaken till ditt låga blodvärde, sa han.
Jag gjorde som läkaren sa till mig och efter några dagar hade de fått provet till sig.
Fick genomgå en undersökning
Ett meddelande kom från sjukhuset om att jag måste genomgå ytterligare en undersökning. Tyvärr var det en svår undersökning. Två läkare fick kämpa med problemet för att kunna slutföra den.
Prov var taget och svar hade lasarettet fått. Det var nu dags för mig att få träffa kirurgläkaren för ett samtal. Han reste sig upp från kontorsstolen, kom emot mig och tog min hand och sade:
– Kommer du ensam?
Jag svarade att jag hade kört min bil hit själv. Han berättade då för mig på ett lugnt och fint sätt att proverna som var tagna hade visat att jag hade cancer och att jag måste opereras.
– Har du någon person hemma hos dig när du kommer hem? frågade han mig vänligt när jag skulle gå.
– Min son kommer och hälsar på mig senare, svarade jag.
På resan hem tänkte jag på vilken tur jag hade haft som hade träffat en så snäll och empatisk läkare. Det skapade trygghet.
Berätta din historia!
Läsarberättelser är era berättelser direkt ur livet. Ett liv innehåller så mycket – glädje, sorg, dramatik och spänning. Alla bär vi på en historia.Vill du berätta din?
Mejla oss på [email protected]
Berättelsen eller delar av den kan komma att publiceras i andra tidskrifter eller digitala publikationer inom Aller Media Norden.