3 vanliga namn som alla hette på 80-talet – kan försvinna helt
För den som växte upp på 1980- och 90-talen hörde man namnen konstant ropas på skolgården. Det fanns oftast inte bara en, utan minst ett par i varje klass. För att kunna skilja dem åt användes inte sällan begynnelsebokstaven på deras efternamn. Malin S och Malin N.
De vanliga tilltalsnamnen som var så populära på 1980-talet att var och varannan förälder gav sina barn dem, börjar dock bli något av en raritet. I alla fall om man ser till hur populära namnen är i dag.
Ser vi till namn som var poppis på 80-talet så hittar vi pojknamn som Johan, Daniel och Andreas. Bland flicknamnen finner vi tidlösa namn som Anna, Sara och Maria. I dag ser man nya trender och namn i topp men majoriteten av 80-talsnamnen står sig fortsatt stadigt.
80-talsnamnen som knappt några föräldrar ger sina barn
Men det finns några undantag. Och det är framför allt tre namn som sticker ut: Malin, Niklas och Jenny.
Kända Malins, Jennys och Niklas
Malin är en nordisk form av det hebreiska namnet Magdalena, vilket i sin tur betyder ”kvinna från Magdala”. I Sverige finns det drygt 50 000 personer med förnamnet.
Ser vi till kända svenskar med tilltalsnamnet så finner vi bland andra Malin Berghagen och Malin Baryard-Johnsson. Den många dock först kanske tänker på är den fiktiva karaktären Malin på Saltkråkan, som spelades av Louise Edlind Friberg.
Namnet Niklas härmstammar från Grekland och är en kortform av Nikolaus, som betyder "seger" (nike) och ”folk” (laos). I dag finns det dryg 31 600 personer med namnet i Sverige.
Bland alla kända Niklas hittar vi tidigare hockeyspelaren Niklas Kronwall, artisten Niklas Strömstedt och tv-profilen Niklas Jihde.
Jenny är en engelsk kortform av Johanna, som betyder Gud har förbarmat sig. I Sverige finns det drygt 47 300 med namnet Jenny.
En historisk Jenny vi minns är den svenska näktergalen Jenny Lind. I nutid tänker nog många på den populära TV4-programledaren Jenny Strömstedt.
Enligt Skatteverkets statistik så ser man en negativ trend för samtliga. Från 2022 till 2024 har bara 20 pojkar givits namnet Niklas och 17 har döpts till Malin. När det kommer till Jenny så har bara 11 barn fått namnet, med just den stavningen.
Faktum är att håller trenden i sig så kommer vi på sikt få se väldigt få Malins, Jennys och Niklas på skolgårdarna framöver – om ens någon...
Källa: Skatteverket, Wikipedia