Kungen och drottningen sjuka i covid-19

Drottning Silvia och kung Carl Gustaf kommer tillSvenska Akademiens årliga högtidssammankomst i Börshuset i Gamla stan

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Kungen och drottningen testade under gårdagskvällen positivt för covid-19. Enligt Kungahuset ska de båda vara fullvaccinerade med tre sprutor vardera.
TV: Kungen och drottningen har smittats med covid-19
0:36

Efter reklamen: TV: Kungen och drottningen har smittats med covid-19

(0:36)

Slå på ljud

Enligt Kungahuset är nu både kung Carl XVI Gustaf och drottning Silvia isolerade i hemmet enligt rådande förhållningsregler, och pressavdelningen meddelar att smittspårning pågår.

”Kungen och Drottningen, som är fullvaccinerade med tre sprutor, har lindriga symptom och mår efter omständigheterna väl”, hälsar Kungahuset även via pressrummet på hemsidan.

Enligt Aftonbladet testade kungaparet sig bara som en säkerhetsåtgärd.

– Det var att det är många sjuka eller som har testat positivt just nu så det var en ren rutinåtgärd, säger Margareta Thorgren till Aftonbladet.

– De mår efter omständigheterna väl. De är hemma på slottet och sitter som man ska göra i karantän, säger Margareta Thorgren också.

Det var så sent som i början av december som drottning Silvia var förkyld senast, men då inte av coronaviruset.

”Drottningen är förkyld och med respekt till alla deltagare har Drottningen valt att stanna hemma”, skrev hovets informationssekreterare Ulrika Näsholm i ett mejl till TT den 12 december 2021.

Foto: TT