Råd & Rön stoppar test – varnar för bilbarnstol: ”Sluta använd genast”

Kinderkraft Mink Pro 2, Base Mink FX2, flyger ur sitt fäste vid krock, Ronny Karlsson Råd & Rön
Foto: ICRT / Råd & Rön / TV4
Råd & Rön stoppade sitt stora test av bilbarnstolar efter att ett babyskydd lossnat helt under ett av deras krockprov. Nu varnar de småbarnsföräldrar: använd inte den medföljande isofix‑basen – risken är livsfarlig.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Sandra bor i sin bil – var som helst i världen

Brand logo
Sandra bor i sin bil – var som helst i världen

Råd & Rön är en oberoende och reklamfri konsumenttidskrift som granskar marknaden åt oss konsumenter. De gör produkttester i professionella laboratorier och informerar därefter om produkters säkerhet. Tack vare deras tester kan vi som konsumenter göra genomtänkta, miljömedvetna och säkra val som inte gör hål i plånboken.

Just nu genomför Råd & Rön ett stort test av bilbarnstolar och babyskydd men efter ett av sina krocktest pausar de för att gå ut med en varning till allmänheten.

– Vi har hittat en stol som är så pass dålig och som vi bedömer så pass farlig som gör att vi inte kan sitta på resultaten tills det är dags att publicera hela testet, säger Ronny Karlsson, testchef på Råd & Rön till TV4.

Släpper helt från fästet

Stolen de syftar till är babyskyddet Kinderkraft Mink Pro 2 som mitt under ett krocktest lossnat helt från sitt fäste, vilket innebär att barnet kan flyga fritt inne i bilen vid en krock och skada sig allvarligt.

Den stora boven i dramat är själva fästet till babyskyddet, det medföljande isofix-basen Base Mink FX2. En isofix-bas används för att babyskyddet snabbt ska kunna lyftas i och ur bilen. Basen sätts fast i bilen och babyskyddet ska sedan kunna klicka i och ur basen snabbt och enkelt.

Det visade sig dock att det varit lite väl snabbt och enkelt. I en film från Råd & Röns krocktest går det att se hur hela babyskyddet släpper från basen vid en krock och babyskydd med tillhörande testdocka slungas iväg. Råd & Rön uppmanar därför nu alla användare att genast sluta använda det opålitliga fästet.

Kinderkraft Mink Pro 2, Base Mink FX2, flyger ur sitt fäste vid krock
Här går det att se hur bilbarnstolen Kinderkraft Mink Pro 2 flyger ur fästet Base Mink FX2 vid Råd & Röns krocktest.Foto: ICRT / Råd & Rön

När de krocktestade babyskyddet utan den medföljande isofix-basen Base Mink FX2 och istället fäste bilbältet direkt i skyddet, fanns det inget att anmärka på gällande krocksäkerheten. Om du äger en Kinderkraft Mink Pro 2 bör du alltså genast montera bort isofix-basen och bara använda babyskyddet.

Säljs fortfarande i butik

Trots det alarmerande resultatet i Råd & Röns test säljs fortfarande Kinderkraft Mink Pro 2 med Base Mink FX2 av flera kända e-butiker i Sverige. Företaget som tillverkat stolen, Kinderkraft, har gått ut med att de i nuläget inte kommer att återkalla produkten från marknaden men att de ska utreda problemet internt och att befintliga kunder kan få pengarna tillbaka om de hör av sig.

– De allra flesta tillverkare drar tillbaka stolen när vi upptäcker en sådan här typ av fel. Antingen skrotar man modellen eller så görs den om för att bli säker. Så det är lite ovanligt och synd, tycker jag, säger Ronny Karlsson.

Anledningen till att den här stolen kan ha gått igenom EU:s grundkrav för säkerheten är att kraven i regel är ställda ganska lågt, förklarar Ronny Karlsson.

– Vi testar mycket mer realistiskt med ett riktigt bilchassi och en riktig krock; därför kan man få ett godkännande från EU som ändå inte klarar våra tester, säger han.

Hela Råd & Röns rest med bilbarnstolar och babyskydd kommer att publiceras i maj.