Skydda läpparna i sommar med produkter som återfuktar, och ger dina läppar en fin färg på samma gång. Här tipsar vi om tolv fina läpprodukter med återfuktande egenskaper.
Ibland kan läpparna kännas fnasiga och torra när de utsätts för mycket sol, värme och vatten under sommartider och det kan vara svårt att hitta produkter som ger färg och glans, samtidigt som de återfuktar.
Vissa produkter med färg har nämligen en tendens att krackelera under dagen och endast lämna kvar rester av produkt på läpparna – vilket inte känns så kul.
Se därför till att försöka skydda läpparna med produkter som gör att de inte torkar ut. Investera i läppglans och läppstift som boostar läpparna med fukt i sommar och applicerar en fin färg samtidigt.
Nedan tipsar vi om tolv återfuktande läpprodukter med färg, scrolla ner för att hitta din favorit!
Återfuktande läppstift:
Läppstift med touch av färg som innehåller oljor och vårdande egenskaper, från Yves Saint Laurent. ANNONS Här kan du köpa det.