Drömmer du om fylligt frestande frukter eller faller du mer för behagligt lugnande mjölkackord? När temperaturen sjunker är det härligt att svepa in sig i en härlig doft. Just nu finns många spännande nyheter att upptäcka!
5 saker du alltid måste göra med dina second hand-fynd
Butikshyllorna har nu fyllts på med höstens härliga parfymer, nya dofter som är perfekta i det lite kyligare vädret som väntar. Vare sig du är på jakt efter något lyxigt, elegant, sensuell eller trendigt finns massor av fina kompositioner att välja mellan. Vill du ha det allra hetaste? Större än alla andra trender är gourmanderna. Den här doftfamiljen har legat högst på topplistan under en ovanligt lång period men sedan en tid tillbaka ser vi en ny typ där spännande noter, med allt från nötter till likörer, ger en mer mogen touch.
I samma härad hittar du också gourmander med en annan stor trend just nu - det som kallas laktoniska noter vilket enkelt betyder mjölkiga. Här används till exempel vispad grädde för att ge en mysigt hudnära parfym med behagliga, inbjudande och varma karaktärer. Vanilj är ett vanligt inslag i dessa, en ingrediens som dessutom fortsätter att dyka upp i olika kombinationer och nya varianter. Noten som i de allra flesta fall förknippas med värme och sötma kan faktiskt också ge grön fräschhet om råvaran behandlas på ett speciellt sätt. Sist men inte minst så har denna höst stor potential att bli en högtid även för dig som gillar doften av söta bär, gärna i en sirapsversion. Körsbär, hallon, plommon och svartvinbär är bara några av naturens godis som vi ser mycket av i parfymer just nu.
Höstens finaste parfymer
1/10
Flora gorgeous orchid intense edp
Gucci
I denna vackra flaska väntar en spännande blomdoft med salt organiskt ackord, mörk kakao och vaniljorkidé.
Modehusets första signaturdoft har en tidlös aura där traditionellt maskulina och feminina ackord från tuberose, sandelträ och vanilj vävs ihop till en elegant parfym.
En flaska som fyller oss med 70-tals nostalgi är denna fina där du hittar ett hjärta av apelsinblom, neroli och ros, på en bas av tonka absolute och patchouliolja.
En intensiv och blommig gourmand väntar i den här elegant moderna flaska där innehållet bjuder på ett stycke passion i form av likörinspirerat blodapelsin-ackord, förförisk tuberose och mjölkigt sandelträ.
Namnet på denna nya medlem i Paradoxe-familjen avslöjar lite av dess karaktär, en gourmand som frestar med svartvinbärssirap, apelsinblom och nerolimjölk-ackord.
I den här generösa flaskan får du en härligt lekfull och söt mist med hallonsmoothie, pion och varma träackord, passar lika bra att använda själv som att kombinera med mer koncentrerad parfym för en skräddarsydd upplevelse.
I lyxklassen finns denna unika unisexdoft där noterna hämtats från apelsinblom, smörig orris och tre sorters vanilj, bland annat i likörform och en variant där man bevarat den den intensiva och lite gröna doften av den färska bönan.