Miniatyrer är alltid hjärteknipande söta! Som här – några pärlhyacintlökar i en lerkruka, dekorerade med björkris. Dessutom är de befriande enkla att göra.
Detta behöver du till din kruka med pärlhyacinter
Lite mossa
Björkkvistar
Pärlhyacinter
Kruka
Sekatör
Tunn ståltråd.
Kom ihåg: Man tager vad man haver! Vad du planterar i spelar ingen roll – en liten kruka, ett glas eller en pytteliten skål– det kommer garanteratatt blihur gulligt som helst.
Video: Se hur du gör den fina minikrukan med pärlhyacint och kvistar
Efter reklamen: Video: Se hur du gör den fina minikrukan med pärlhyacint och kvistar
Så här gör ett sött arrangemang med björkkrans
Om det är hål i botten så lägger du något som täpper till så inte vatten eller jord läcker ut, som till exempel lite aluminiumfolie.
Dela på pärlhyacinterna så du får många olika lökar. Beräkna hur många som går plats.
Bottna eventuellt med lite jord, annars är det bara att sätta pärlhyacinterna i krukan. Var rädd om rötterna!
Stoppa ner små tussar av mossa så jorden täcks.
Klipp några mjuka kvistar av björkriset och snurra runt till en liten krans som passar krukans storlek. Den håller ihop fint om du lägger kvistarna lite omlott och virar dem runt i samma riktning.
Klicka på bilden för att komma direkt till krukan.Kransen fästs ihop.
Eventuellt kan det behövas några varv med en tunn ståltråd för att fästa ihop kransen. En tunn och lättarbetad ståltråd ANNONS hittar du här.
Trä kransen försiktigt över blommorna.
Trä kransenförsiktigtöver blommornaoch lägg den på krukans kant.
Mer inspiration till vårens krukor
Att skapa egna arrangemang i krukor är ett kreativt och tacksamt pyssel. Det är också ett enkelt sätt att få till en förändring och att snabbt få vårfint på trappan, balkongen eller på uteplatsen. Arrangemang i krukor passar även fint inomhus i fönsterkarmen. ’Tête-a-Tête’, penséer i olika färger, krinolinnarciss ’White Petticoat’ och kungsängslilja - det finns så många olika sorters blommor på våren och ofta blir resultatet extra effektfullt när de kombineras.
Här är några inspirerande artiklar:
Mer om narcisser och hur du gör fina arrangemang med de vackra vårblommorna.
Om vårens påsk- och pingstliljor och hur du kan kombinera dem med exempelvis gullviva, syrén, ek, äppelblom, kaprifol och fänrikshjärtan.