Ta in våren i ditt hem med vackra blomster! Vi visar hur du med enkla steg binder en ljuvlig vårbukett med hjälp av tekniken som proffsen använder – spiraltekniken.
Blomsterfakir på planka – så gör du!
Dagarna blir allt längre och nu får vi äntligen frossa i vårens vackra blommor igen. Några få tillsammans eller stora fång i maffiga buketter – allt är lika vackert.
Så binder du en bukett med spiralteknik
Här har vi blandat kontrastfärgerna lila och orange för att skapa en lekfull vårbukett. Buketten är bunden med spiralteknik – samma teknik som floristerna använder när de binder buketter. Spiralen gör så att buketten får en fin och luftig form.Så här binder du en bukett med spiralteknik:
1. Ta bort blad, knoppar och taggar från stjälken som annars skulle ha hamnat under vattenytan.
Välj en toppblomma och lägg nästa blomma så att de bildar ett kryss.Foto: Pernilla Ahlsén
2. Börja med en rak stjälk som får bli toppblomma och lägg nästa stjälk över toppblomman som ett kryss.
Fortsätt lägga på stjälkar och vrid buketten vartefter.Foto: Pernilla Ahlsén
3. Lägg den tredje stjälken åt samma håll som den föregående och vrid buketten ett halvt varv i handen.
4. Lägg resterande stjälkar åt samma håll och vrid buketten emellanåt.
5. När alla stjälkar läggs åt sammam håll kommer du snart att se en spiral bildas av stjälkarna.
En härlig vårbukett med anemoner och rosor.Foto: Pernilla Ahlsén
6. Bind ihop buketten och snitta stjälkarna innan du sätter ner dem i en vas med vatten.
Tips!
Det är viktigt att vasen är ordentligt ren annars bildas bakterier som gör så att blommorna vissnar snabbare. Byt vatten varannan dag och snitta om blommorna så håller de längre.
Färgglad vårbukett
En vas full med vårens favoritblommor. Här samsas vallmo och anemoner med tulpaner, lejongap, pärlhyacinter och videkissar.Foto: Pernilla Ahlsén
Vi använde en loppisfyndad gammal italiensk urna som vas åt den här färgglada buketten. Här samsas alla våriga favoriter: