Finalmissen som kunde kostat Tareq Taylor vinsten

  • author Helena Sjögren
    Helena Sjögren
Tareq Taylor firar vinsten i Kockarnas kamp.
Tareq Taylor stod som slutgiltig segrare i Kockarnas kamp. Men en temperaturmiss i finalen kunde ha kostat honom segern. "Det var fel på termometern, eller så ställde jag den fel", säger han till Expressen.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Tareq Taylors finalmiss: ”Det var fel på termometern”

I finalen av TV4-programmet Kockarnas kamp ställes Tareq Taylor mot Richard Waje.

Efter ostronöppning, fiskfiléande och en trerättersmeny stod Tareq Taylor som slutgiltig segrare.

Alla vinnare i Kockarnas kamp

Brand logo
Alla vinnare i Kockarnas kamp

Alla vinnare i Kockarnas kamp:

– Tävlingen blev en nytändning för mig. Jag kände att jag måste in i köket på en restaurang igen, har Tareq Taylor tidigare sagt om vinsten till Allers.

”Det var fel på termometern”

Men för Expressen avslöjar vinnaren också att finalen inte var helt friktionsfri. När kockarna skulle laga sin trerättersmeny valde Tareq Taylor att tillreda en helstekt oxfilé med örter. Men där gick inte allt riktigt som planerat.

– Jag upptäckte att oxfilén hade gått för långt. Jag vet inte om det var fel på termometern eller om jag hade ställt graderna fel, men jag överstekte biffen. Och jag visste att det skulle straffa sig, säger han till tidningen.

Men han tror också att det snarare handlade om ett handhavandefel än något annat.

– Jag tror jag ställde gradtalet tre grader för högt. Det straffade sig hårt. Köttet var överstekt, det gick för långt, säger Tareq Taylor till Expressen.

Läs också:

Få nyhetsbrev från Allas – helt gratis!

Ja, jag samtycker och vill gärna få nyheter, marknadsföring, erbjudanden och inbjudningar till specialevenemang inom skönhet, mat, resor mm. via e-post eller sms från Aller Media AB. E-post och sms kan också innehålla nyheter, marknadsföring och erbjudanden från våra samarbetspartners. Vill du sluta få dessa e-post eller sms kan du trycka "Avregistrera" i nyhetsbrevet eller sms. För att få veta mer om hur Aller Media AB behandlar dina uppgifter kan du läsa vår integritetspolicy.

Notera att du som redan är kund/prenumerant hos Aller Media AB fortsatt kommer att få marknadsföringsutskick för våra produkter enligt våra allmänna villkor och integritetspolicy.

Tareq Taylor om stödet i Kockarnas kamp: ”Rörd till tårar”

Tareq Taylor inför klassiska tävlingen: ”Då växer hornen ut”