Hon tar över efter folkkära allsångsartisten – hoppar av: ”En miss av oss”
Årets säsong av Allsång på Skansen lider mot slut. Tisdagens program, den 11 augusti, blir årets sista.
När årets artister presenterades möttes av stor kritik. Flera tittare var nämligen missnöjda med startfältet som av vissa beskrevs som ”det sämsta” året någonsin. Oavsett vad man tycker om tidigare program så kan man bara konstatera att SVT verkar ha sparat det bästa till sist. För i finalen har kanalen verkligen valt att slå på stort.
I det sista programmet gästas Pernilla Wahlgren av de folkkära artisterna Nanne Grönvall och Elisabeth ”Bettan” Andreassen, A-teens, Lena Philipsson, Eva Dahlgren och Carola.
Carola tar över för artisten
Men. Bara dagen innan sändning meddelade kanalen att det blir en liten ändring till finalen. Eva Dahlgren har valt att hoppa av Playkvarten som sänds i SVT play direkt efter Allsång på Skansen.
Och allt beror på en miss från SVT själva.
– Eva har aldrig riktigt varit beredd på att göra Playkvarten. Det är snarare en miss av oss, bekräftar Henrik Stockare, exekutiv producent, till Expressen.
Men SVT har en plan b, och det blir ingen mindre än Carola som tar Eva Dahlgrens plats i extraprogrammet.
– Det blev ju inte så dumt det heller, även om det hade varit roligt om Eva Dahlgren gjorde den. Men nu blev det så. Det var ingen stor grej för oss, säger Henrik Stockare till Expressen.
Pernilla Wahlgren har bestämt sig om framtiden
Den delen löst. En fråga många tittare fortsatt ställer sig vid den här tiden på sommaren är vad som händer med programledarrollen till nästa säsong. Kommer Pernilla Wahlgren, som gör sin tredje säsong, fortsätta eller är hon beredd att lämna över stafettpinnen.
Som vanligt har huvudpersonen själv inte velat avslöja något. Men i en intervju med Aftonbladet TV säger Pernilla att hon ”bestämt sig”.
– Jag har tagit beslutet, men det kommer jag inte säga förrän i det sista programmet, säger hon till tidningen.
Och efter finalen väntar en välbehövlig semester för programledaren.
– Jag ska ta det lugnt och sova på nätterna, säger Pernilla till Aftonbladet.
– Jag har så mycket texter och låtar i huvudet. Min man sa att jag sjunger i sömnen, för att det går så här hela tiden med vad jag ska få in i mitt huvud.
