Folkkära TV4-profilen tvingas lämna – nu görs vädersändningarna om
– Och med det säger jag tack för allra sista gången faktiskt, och önskar en god natt, sa hon i TV4-sändningen.
År 2017 röstades Linda Eriksson fram till Sveriges bästa tv-meteorolog av tidningen Land. Under sin tid på TV4 medverkade hon i flera av kanalens program som Nyhetsmorgon och Efter fem. Hon var även en återkommande expert i nyhetssändningarna, där hon förklarade väderfenomen och gav prognoser.
Men nu har ”Väder-Linda” gjort sin sista sändning på TV4, något Aftonbladet var först med att avslöja.
Linda Eriksson slutar – samtidigt plockas de lokala väderprognoserna bort
Från och med årsskiftet kommer kanalen att upphöra med sina lokala väderprognoser. Istället satsar man på en mer fördjupad väderrapportering i Nyhetsmorgon. Dessutom kommer kvällsprognoserna i nyhetssändningen klockan 22 att vara förinspelade, istället för att sändas live. I början av oktober meddelade även kanalen att TV4-vädret ändrar utseende.
Denna omställning påverkar personalen, där meteorologen Linda Eriksson, som varit en del av TV4 i över tio år, nu tvingas sluta.
Det meddelade Johanna Thulin Bratten, programchef för samhälle på TV4, i ett internt mejl som skickades ut till de anställda i onsdags.
”På grund av det nya schemat minskar behovet av meteorologer, och därför kommer Linda Eriksson att sluta hos oss,” skriver Thulin Bratten i mejlet, som tidningen Expressen tagit del av.
Till TV4-Nyheterna har Linda uttalat sig om det hela.
– Det känns så klart jättetråkigt att det blev så. Just nu känns väldigt märkligt och jag har nog inte riktigt landat i det än, säger hon.
Senaste från Allas
Lindas farväl i tv-rutan: ”Tack för allra sista gången”
I samma mejl framgick det att Eriksson gjorde sin sista arbetsdag under onsdagen.
”Linda har varit en fantastisk kollega och uppskattad meteorolog både bland tittarna och oss på TV4. Hennes uppsägning beror enbart på övertalighet, och vi kommer att sakna henne väldigt mycket,” skriver programchefen vidare.
Under onsdagskvällens nyhetssändning tog Linda ett känslosamt farväl av tittarna.
– Och med det säger jag tack för allra sista gången faktiskt, och önskar en god natt, avslutade Linda Eriksson.