På spåret-deltagaren hoppar av – hon ersätter i sista sekund: ”Olyckligt”
För många tittare är På Spåret en trygg ritual in i helgen. Resorna, ledtrådarna, Kristian Luuk och Fredrik Lindström och den där blandningen av bildning, nerv och fredagsmys har gjort programmet till en av SVT:s mest älskade långkörare.
Men även ett väloljat maskineri kan stöta på patrull ibland.
Inför årets säsong, som fortfarande spelas in, har SVT tvingats göra om ett av lagen. Det handlar inte om ett namn som tackat nej i det tysta innan deltagarna presenterats – utan om ett redan offentliggjort par som nu får ändras.
Därför håller SVT avhopp hemliga
Att personer som tillfrågas om att vara med i På spåret till slut inte står i buren är inget nytt.
Redan 2016 berättade dåvarande projektledaren Christina von Sydow för Expressen att SVT arbetar brett när deltagare ska bokas. Programmet har en slags bruttolista med personer som kan vara aktuella. Däremot är det inte alla som kan medverka, bland annat eftersom inspelningsdagarna är specifika.
Vilka som tackar nej eller faller bort brukar SVT inte berätta. En anledning är att personerna kan bli aktuella för kommande säsonger.
Det ovanliga nu är alltså inte att planerna ändrats. Det ovanliga är att ändringen sker efter att tittarna redan fått veta vilka som skulle tävla tillsammans.
Assia Dahir lämnar laget
Programledaren Assia Dahir var tänkt att tävla ihop med Kalle Berg, känd från Göteborgs-Postens Nyhetsshowen.
Men nu står det klart att hon inte kommer att medverka i årets säsong av På spåret, rapporterar Göteborgs-Posten.
Orsaken är en programkrock. Assia Dahir är nämligen också en av höstens fasta deltagare i TV4:s Bäst i test, och eftersom de två programmen kommer att sändas parallellt fick SVT tänka om.
– Vi kände inte till att Assia redan hade spelat in Bäst i test. Plötsligt var vi tvungna att hitta en annan lösning för På spåret, säger programmets projektledare Andreas Uppman Nilsson till GP.
Enligt GP handlar det om en miss i kommunikationen mellan bokningsbolaget och SVT. Andreas Uppman Nilsson betonar också att ingen skuld ska falla på Assia Dahir.
Själv kommenterar hon förändringen via SVT:
– Klart det är tråkigt och olyckligt, men missar sker ibland och den mänskliga faktorn är just det. Mänsklig. Men vem vet, kanske får jag hoppa in i kupén nån gång väldigt snart, och jag hejar på min fd lagkamrat Kalle från soffan!
Inte första gången SVT fått tänka om
Det har hänt tidigare att SVT behövt göra större förändringar i På spåret.
År 2020 ströks redan inspelade avsnitt med Hamid Zafar och Frida Boisen, efter Dagens Nyheters avslöjande om att Hamid Zafar under pseudonym hade skrivit hatiska inlägg om judar och homosexuella.
Då fick Louise Epstein och Thomas Nordegren kliva in som ersättare, enligt Expressen.
Den här gången är situationen en annan. Det handlar inte om någon kontrovers kring Assia Dahir, utan om en krock mellan två tv-program.
Resultatet blir dock detsamma: ett nytt lag får snabbt hitta formen.
Tina Thörner hoppar in i kupén
Den som nu tar plats bredvid Kalle Berg är Tina Thörner.
För många är hon ett välkänt namn från motorsportens värld. Under 35 år var hon en av Sveriges mest framgångsrika kartläsare. Efter rallykarriären har hon utbildat sig till personalvetare och arbetar i dag som HR-chef i värmländska Åmotfors. Hon föreläser också om ledarskap och kommunikation, enligt GP.
På spåret handlar förstås om kunskap – men också om att kunna hålla huvudet kallt när sekunderna tickar, ledtrådarna blir svårare och man måste våga lita på både sig själv och sin lagkamrat.
Sådant vet Tina Thörner en hel del om.
Samtidigt blir tv-kupén något helt nytt för henne. Hon berättar för GP att hon aldrig tidigare varit i studion eller gjort något testprogram inför På spåret.
– Det ska bli spännande, kul och lite nervöst. Men jag menar, vad är det värsta som kan hända, säger hon.
Nytt lag med kort startsträcka
För Kalle Berg kom beskedet om partnerbytet som en överraskning. Enligt GP tycker han att det är tråkigt att inte få tävla med Assia Dahir, men han ser samtidigt fram emot att bilda lag med Tina Thörner.
De två har redan haft kontakt via sms och planerar att prata ihop sig på telefon innan inspelningarna drar i gång.
Det blir alltså ett lag som får starta med kort varsel men kanske också med en särskild sorts energi. En journalist van vid snabba nyhetslägen och en kartläsare van vid hög fart, press och beslut i ögonblicket.
När tåget väl lämnar perrongen återstår det att se om den oväntade förändringen kan bli just det som gör laget extra spännande att följa.
Årets säsong av På spåret har premiär fredag 18 september klockan 20.00 på SVT och SVT play.
