Dina gamla souvenirer kan vara värda pengar – detta ska du hålla utkik efter

  • author Camilla Spjuth Palve
    Camilla Spjuth Palve
souvenirer
Foto: TOKA/Auctionet, TT
Hur ser det ut på souvenirfronten därhemma? De här föremålen finns i alla hem – men kanske är de snarare roliga prylar än snygga inredningsdetaljer.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

5 saker att tänka på när du går på loppis

Brand logo
5 saker att tänka på när du går på loppis

Du har dem, dina grannar har dem. Alla har dem! Vi talar förstås om souvenirer! Resminnen som i vissa fall valts med ­omsorg och blir en kär ägodel, i andra fall kanske de rycktes från en dammig hylla på flygplatsen.

Porslinskrokodil från Florida
Vem vill inte ha ett askfat från Florida i form av en alligator? Denna kostade drygt 300 kr när den klubbades hos Auktionshaus Kleinhenz.Foto: Auktionshaus Kleinhenz/Auctionet.

Det estetiska värdet kan det vara lite si och så med, ärligt talat. Men hjärtat kan klappa för såväl spanska ­flamencodansöser i plast som japanska träsnitt!

Souvenir - flamencodansare
Det brukar gå lite trögt när de klassiska flamencodansarna dyker upp på auktion. Den här käcka duon förblev osåld hos ­Gästriklands Auktionskammare.Foto: Gästriklands Auktionskammare/Auctionet
flamencodansös
Inte heller denna härliga spanska donna från 1960-70-tal hittade någon köpare när den annonserades ut hos TOKA Auktionshus.Foto: TOKA Auktionshus/Auctionet

Souvenirer med gamla anor

Att föra med sig minnen hem från andra platser och kulturer har människan gjort i alla tider. Redan på 1300-talet var det big business att kränga religiösa föremål till pilgrimer.

Plåtask från drottning Elizabeths kröning
Plåtask till minne av drottning ­ Elizabeths kröning 1953. Kostade 300 kr hos Auktionshuset Gomér & Andersson.Foto: Gomér & Andersson/Auctionet

Själva ordet souvenir kommer från latinets subviere – att komma i åtanke. Mot slutet av 1700-talet dyker ordet upp i ­bemärkelsen vi använder det – som en pryl som ska minna om ljumma spanska kvällar eller bilturer till Rättvik.

Souvenir - nåldyna från Rättvik
Användbar souvenir i form av en nåldyna från Rättvik.Foto: Per Eriksson/Dalarnas museum

Och souvenirerna är här för att stanna. Det är bara att ta en titt i valfri grekisk butik, turkisk basar eller i Gamla stan i Stockholm – där dalahästar trängs med plasthjälmar med horn i ”äkta vikingastil”.

Vimpel från Leksand
Vimplar har nog många ­därhemma! Just den här kommer från Leksand.Foto: Hansa Andersson/Dalarnas museum.

Handen på hjärtat! Hur många av er därute har haffat en souvenir som kanske inte känns alldeles klockren när man ska ställa in den i bokhyllan vid hemkomsten?

souvenirmugg från Varberg
Här har någon varit på Varbergs fästning och fått med sig en liten handmålad mugg hem.Foto: Hallands kulturhistoriska museum.

Olympiader har i alla tider skapat en störtvåg av souvenirer. Muggar, plaketter, affischer, porslinsföremål ...och pipor, tydligen.

souvenir i form av en pipa
Den här asken från OS i ­ Amsterdam 1928 innehåller en pipa i form av en träsko. ­ Klubbades för 600 kr när den såldes hos Auktionshuset Kolonn.Foto: Auktionshuset Kolonn/Auctionet.

De flesta souvenirer är enkla resminnen, inhandlade för en billig penning. Oftast mer kul, än snygga inredningsdetaljer. Men det finns souvenirer som faktiskt kan bli värdefulla med tiden. Tänk på det innan du slänger din Big Ben i plast eller askfatet från Gran Canaria!

scarf till minne av Andrées expedition.
Snusnäsduk, tillverkad inför Samuel August Andrées luftballongsfärd till Nordpolen. Såld för hela 9 000 kr hos Crafoord Auktioner i Lund.Foto: Crafoord Auktioner/Auctionet.