Den svenska lågprismarknaden får inom en snar framtid ny konkurrens när den finska butiken Puuilo öppnar. Den framgångsrika kedjan ser Sverige som ett första steg i sin internationella expandering.
Så viker du IKEA-kassen på rätt sätt – sparar massor av plats
Allas har varit i kontakt med Puulio för att se hur expanderingen rullar på, om den har gått från mötesrum till faktiska spadtag.
Började som en snickarverkstad
Puuilo grundades 1982 och var till en början endast en snickarverkstad. Företaget åkte runt i sex stycken bussar i Finland och sålde olika träprylar, främst souvenirer och leksaker.
År 1998 slog företaget upp dörrarna på sin första fysiska butik. Därefter har företaget blomstrat och utvecklats till ett av nordens snabbast växande lågprisföretag.
I dag har företaget över 50 butiker runt om i Finland där de säljer allt från byggmaterial och verktyg, till biltillbehör och trädgårdsredskap, samt djurfoder och hushållsvaror till plånboksvänliga priser.
Puuilos affär i i finska staden Esbo. Snart kommer butiken inta den svenska marknaden.Foto: Arto Marttinen/Pressbild
Puuilo kommer in på en marknad som växer i rekordfart, där hushållen i Sverige alltid är på jakt efter billiga alternativ. Företaget ser stor potential i den svenska marknaden.
– Anledningen för vår expansion till Sverige är för att Puuilo är ett av de mest framgångsrika detaljhandelskoncepten i Norden, skriver Puuilos Interim CFO Annu von Weymarn i ett mejl till Allas.
Företaget har som mål att driva 90 butiker i hemlandet. Deras expandering till Sverige är en del av deras plan för att säkerställa fortsatt tillväxt.
– Vi känner till marknaden och driftmiljön väl. Vår tillväxt är snabb och för att säkerställa att den fortsätter i framtiden så är internationell expandering ett möjligt alternativt för det, skriver Annu von Weymarn till Allas.
När öppnar första butiken?
Just nu är det fortsatt oklart när den första butiken öppnar i Sverige.
Butikens finska namn betyder ”träglädje” och när nyheten om expanderingen kom hösten 2025 blev det snabbt frågor och funderingar om de skulle byta namn från Puuilo till något annat passande för den svenska marknaden.
Vid frågor kring när butiken faktiskt ska öppna i Sverige och huruvida det blir ett namnbyte får Allas till svar att Puuilo för nuläget inte vill kommentera detaljerna kring expanderingen ytterligare.