Jag har testat 3 enkla men högljudda köksknep – ett av dem funkar inte alls: ”Uselt”
Allas redaktör Tove Björnlundh testar tre smarta hacks som förenklar i köket. Se vilka som funkar och vilket som blev pannkaka!
Jag älskar enkla hacks i köket – men det är inte alltid allt funkar som det ska... Som tur är gör jag testet åt dig så du slipper misslyckas! Den här gången samlar jag tre högljudda hacks som ska underlätta i köket. Ett trick för göra det enklare att skära sallad, ett för att öppna pastan och ett för att skala ägg.
Vi börjar med salladstricket. Det är inte jättesvårt att skära sallad, men även det enkla kan göras enklare. När man börjar närma sig stammen får man normalt vrida och vända en del för att skära runt den, och ärligt talar händer det ofta att man slänger mer än man behöver. Men det finns en superenkel lösning: Dunka salladshuvudet rakt ner i skärbrädan. Det är alltså själva ”pluppen”/stammen som man ska banka in. Då lossnar den lilla stammen och du kan sen skära upp hela huvudet.
Tove testar
Nätet svämmar över av smarta husmorstips – men hur bra funkar de egentligen? I artikelserien Tove testar undersöker Allas redaktör Tove Björnlundh om kökshacksen och städknepen är så bra som de lovar.
Spana in de här testen:
- Jag tvättade mina vita sneakers med tandkräm – blev som nya
- TEST: Funkar det att putsa silver med aluminiumfolie?
- Så får du bort hund- och katthår ur mattan
Så öppnar du en påse pasta på enklaste sättet
Oftast klipper jag upp en påse pasta med liknande resultat: Hålet blir för litet och det är svårt att beräkna hur mycket jag får ut. Men det finns ett väldigt smidigt sätt att öppna påsen utan pill. Ta ett fast grepp om spagettin och slå kortsidan/botten rakt ner, hårt i köksbänken. Pastan håller och påsen får en perfekt öppning. Det kan dock vara bra att varna sällskapet i köket, det smäller ganska högt.
Äggstra uselt kökshack
Jag har sett det göras på sociala medier. Man lägger ägget i en matlåda eller en burk och skakar, skakar, skakar – sen ska skalet bara rasa av ägget, så pass att man kan dra av det eller skala det med en hand. Så ser det i alla fall ut på internet – mitt ägg havererade totalt… Det gick i tre bitar. Kanske hade det att göra med att ägget hade legat i kylskåpet sen frukost, kanske var jag för hårdhänt. Kanske hade det funkat om man hällt lite vatten i för att ”mjuka upp” skakandet?
Jag googlar och ser att de flesta faktiskt använder lite vatten i burken. Jag är inte den som ger mig och bestämmer mig för att göra om testet – nu med vatten. Resultatet blir nästan detsamma. Kanske att skalet glider av lite lättare än vanligt, men mitt ägg tappar toppen och går i två bitar. Slutsatsen? Det är enklare att bara skala ägget på vanligt vis. Framför allt slipper man diska en matlåda och det är större chans att du får behålla ditt ägg i en hel bit.
Se klippet när Tove testar knepen i videospelaren högst upp.
