Lästips: Läsarberättelser Gratis stickmönster Smarta städknep Spartips Livet med katt Nostalgi Gratis noveller

Hannah gjorde om sin hyresrätt – inspirerad av 70-talet och second hand: "Wow-känsla"

30 maj, 2025
author Pernilla Wästberg
Pernilla Wästberg
En tvådelad bild med ett sovrum i starka färger till vänster och en kvinna med ljusblå, blommig blus till höger.
Hannah har inrett sin trea i Malmö med mänger av starka färger och djärva kombinationer.Foto: Pernilla Wästberg
Att komma till Hannah Fröbergs lägenhet i Malmö är att stiga in i en värld av färg, annorlunda lösningar och kreativitet.
Här finns gott om second hand-fynd och återvunna ting.
– Man ska få en wow-känsla när man kommer in genom dörren.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
5 växter som ger bättre luft i alla rumBrand logo
5 växter som ger bättre luft i alla rum

När Hannah flyttade in för fem år sedan hade hon sitt allra första förstahandskontrakt i sin hand.
– Jag kände att nu kan jag verkligen gå loss. Det jag ­visste var att jag ville komma ifrån den shabby chic-stil jag gillat ­tidigare.
Hon hade fastnat vid en bild på en orange soffa mot en knallblå vägg.
– Jag ville ha färg, helt ­enkelt.

Färg och mönster

vardagsrum inrett med äldre möbler i starka, varma färger. Stor ryamatta, orange soffa och satsbord i trä. Solen skiner in genom fönstret.
Stilmix i ­vardagsrummet med en inbjudande, orange sammetssoffa i fokus. De orange gardinerna får en lysande värme när solen ligger på.Foto: Pernilla Wästberg


Efter att ha jobbat för mycket och för länge som frilansande dekoratör av fester och musikevent hade hon gått in i väggen och var sjukskriven. Den första tiden orkade hon inte så mycket mer än att småpyssla och fundera på vad hon ville göra med de då ­helvita rummen.­
Steg för steg har hon sedan dess gett dem färg och mönster med bohemisk känsla och inspiration från 60- och 70-talen. Hon har skiftat fokus från att jobba för mycket till att ha sitt hem som största intresse. Nu är det framför allt här hon får utlopp för den kreativa sida hon ­alltid haft.
– Jag älskar att hålla på med det här.

Annons

3 goda inredningsråd enligt Hannah

- Köp inte hem något som inte gör dig jätteglad.
- Våga prova. Det kan inte bli mer än fel. Målar man om en vägg och det blir fult är det bara att måla om.
- Planera. Gör moodboards. Fundera på vad du vill göra med ett rum.

Laborerar med färg

Rottingfåtölj i ett hörn i ett rum med rosamålade väggar.
Rottingstolen med gul kudde och mönstrad pläd är köpt på Marketplace.Foto: Pernilla Wästberg

Hannah har alltid ett pågående projekt. Besöker du ­henne i dag lär det med andra ord inte se exakt ut som det ­gjorde för ett halvår sedan, ­eller kanske till och med för några dagar sedan. Men färg är ett ständigt och genomgående tema. I hall, kök och arbetsrum är tonerna valda för att ge energi och pigga upp. Här är det framför allt gult, orange och rosa som gäller. De färgerna finns även i ­sovrum och vardagsrum, men i en mer dämpad version. Här vill hon skapa en lugn, vilsam atmosfär.

I början valde hon visserligen den där knallblå väggen i vardagsrummet som hon hade sett på bild. Men den har nu bytts ut mot en lugnare, gulgrön nyans.

Säg med massor av kuddar i olika storlekar och ett överkast med solliknande mönster.
Djupt gammelrosa väggar ger en vilsam stämning i sovrummet. Sänggaveln i järn är egentligen en vikskärm som här får en ny funktion. Sängbordet är köpt på Erikshjälpen och sedan målat och tapetserat.Foto: Pernilla Wästberg

Det första man möts av när man stiger in i genom ytterdörren är en smal hall där ena väggen domineras av garderober som från början förstås var vita. Dem har Hannah gjort vit- och rosarandiga med hjälp av rosa maskeringstejp.
– Jag ville egentligen tapetsera dem, men hittade ingen tapet med rätt bredd.
På Instagram hade hon sett hur någon hade gjort en möbel randig genom att först tejpa, sedan måla och därefter ta bort tejpen. Nu fick hon idén att i stället välja en tejp i rätt färg som fick sitta kvar. Det var ganska tålamodskrävande.
– Jag fick ta lite i taget. Det tog en hel sommar.

Annons

Det mesta second hand

Hall ut mot ett vardagsrummet. Hallen är rosamålad med en rosa byrå och en rutig kruka i förgrunden.
De inbyggda garderoberna har Hannah gjort randiga med hjälp av rosa maskeringstejp. Byrån köpte hon via Marketplace.Foto: Pernilla Wästberg

Väggarna i hallen är bubbelgumsrosa med posters och tavlor med rosa och orange inslag. Starkt rosa är byrån som faktiskt hade exakt den nyans Hannah var ute efter när hon hittade den på Market­place.

Ett dukat bord med en pajform, tekanna och en stor bukett med solrosor. Väggarna är gulmålade och en tavla med apelsinmotiv och svart ram hänger på väggen.
Varmt och soligt i köket. Den gula taklampa, köpt i en second hand-butik, representerar just solen. Hannah kämpade länge med renoveringen av stolarna som fick en turkos färg.Foto: Pernilla Wästberg

Inte bara byrån i hallen utan det mesta i hemmet är second hand.
– Det är jätteviktigt för mig. Alldeles för mycket slängs. Jag slänger aldrig själv något om det inte är ­trasigt. Jag ger bort. Är man kvar i början av hallen och tar första dörren till vänster kommer man in köket med den gula lampan i taket.
– Den symboliserar solen. Så här är det sol året om.
Det tidigare vita kylskåpet har fått färg och blommigt 70-talsmönster av en självhäftande tapet. Blommiga av självhäftande kakeldekor i gult och vitt är också kakelplattorna ovanför diskbänken och spisen.

Annons

Kämpade med stolarna

Käksbänk i retrostil med rostfri plåt. Intill ett kylskåp klätt i blommig tapet. Kaklet på väggen har klätts med blommig dekorplast.
Självhäftande kakeldekor ger färg och mönster till det vita originalkaklet. Kylskåpet är klätt i 70-talsinspirerade, självhäftande tapeten Summer love från Anewall.Foto: Pernilla Wästberg

Väggarna har en lite dovare orange ton och mitt på golvet ramas den lilla matplatsen in av en jutematta med inslag av gult och orange. På den står ett runt bord, handlat second hand, med ben målade i gult. Köksstolarna var målade i en vit plastfärg när de hamnade hos Hannah. Att få bort den var inte lätt.

En kvinna med blommig, ljusblå blus som tittar rakt i i kameran.
När Hannah fick kontraktet på lägenheten i Malmö kände hon att hon äntligen kunde gå loss med färg.Foto: Pernilla Wästberg

– Det jobbigaste projekt jag tagit mig an. Jag var nära att ge upp.
Hon började med att slipa, tog därefter till färgborttagningsmedel. Sedan satte hon upp stolarna på vinden ett tag för att samla kraft till att göra ett nytt försök med kniv, sickel och till sist blompinnar för finjobbet. Det gick! Hon ville ge dem en stark färg som bryter av mot det gula och orange i köket. Det blev turkos.

Annons

Djungel i vardagsrummet

Ett rum med en gul fåtölj i förgrunden och stormönstrade tapeter. En rutig matta på golvet. Rakt fram genom en dörr ett sovrum med gröna växter i fönstret.
Fåtölj i rotting med gul dyna passar fint vid den orange soffan. Just gult och orange fick Hannah upp ögonen för när hon på allvar började intressera sig för inredning.
– De ger en sådan varm känsla.
Foto: Pernilla Wästberg

Här bor

Hannah Fröberg, 37, med katterna Tequila och Sambuca.
Om lägenheten: ­Hyreslägenhet på 75 kvm i ett hus från 1950-talet i Malmö.
Gör: Team-ledare inom försäljning på en mediebyrå. Vid sidan om det bygger hon upp sitt Instagramkonto som nu har över 150 000 följare. Här ger hon inredningsinspiration och tips, främst i form av korta filmer från hemmet.
Instagram:@myplaceincolour

I vardagsrummet sätts tonen av tapeten Garden party som föreställer en uppförstorad bild av en tät, lummig, trolsk trädgård. Den klär kort­sidan av rummet och ­utifrån den valde Hannah den gröna nyans som övriga väggar är målade i. Tapeten harmonierar också med färgerna i sovrummet som man ser in i från vardagsrummet. Här går väggarna i gammelrosa som kombineras med textilier, möbler och ting i rosa, vitt och gult.

Ett rum med knallgula väggar och stol och hyllor i orange. En bäddad säng i glada färger. På golvet ligger en discokula.
Väggar med diagonala linjer och fält i gult, rosa och vitt i det kombinerade arbetsrummet och gästrummet. På väggen orange hyllor som främst är där för att katterna ska ha något att klättra på.Foto: Pernilla Wästberg

Hannahs hem är ett hem fyllt av detaljrikedom och överraskningar. Hela tiden upptäcker man något nytt att fästa ­blicken på. Som torson som har en plats vid den orange soffan. För ganska länge sedan sprejmåldes den i guld och var rekvisita när Hannah dekorerade fester och musikevent.
– Den brukade stå på scenen.

Annons

Koppar och guld


Åren har gett guldtonen en sliten finish och patina som Hannah gillar. Satsbordet i vardagsrummet är också ett skimrande blickfång. När det köptes på loppis var det brunt. Med guldfärg, bladmetall i koppar och till sist ett lager ­klarlack gav Hannah det en ny framtoning. Vid sidan av vardagsrummets låga plåtskåp i kopparaktig ton står en gammal barncykel, handlad i en vintagebutik i Köpenhamn. Här är den piedestal för en av Hannahs många gröna växter.
– Växter betyder jättemycket för mig. Och till sist discokulorna. De som finns lite varstans i ­lägenheten.
– De glittrar så fint, säger Hannah. Man blir så glad av dem.

Annons