Ira har samlat på Muminmuggar i över 20 år – har alla utom en
Sedan tidigt 2000-tal har Ira Kolehmainen samlat på Muminmuggar – en passion som vuxit till ett nästan fullständigt galleri av nostalgi, färg och barndomsminnen. Idag har hon alla muggar som Moomin Arabia gett ut. Alla – utom en.
– Det är Fazer-muggen jag saknar, säger hon. Den är svår att få tag på och otroligt eftertraktad bland samlare. Men jag ger inte upp.
Samtidigt är Ira medveten om att det är en rejäl investering, muggen kan gå för 100 000 till 120 000 kr.
Planerat in semestern för att kunna köa
Det var faktiskt Iras mamma som började samla åt henne år 2002 då hon gav henne årets säsongmugg. 2007 flyttade Ira från Tyskland till Sverige, och då började samlandet på allvar. Hon började aktivt leta upp äldre muggar via Blocket, Tradera och andra samlarsidor.
Ira har stått i långa köer, både digitalt och fysiskt, varje år den 9 augusti – det vill säga på Mumindagen, då årets nya samlarmugg släpps i begränsad upplaga. Och i år är inget undantag.
– Vi har till och med planerat in semestern så att jag har kunnat stå i kö Kosta-butiken för att få årets säsongsmugg, skrattar Ira. Och jag har också köat i Stockholm för att få signerad mugg av designern Tove Slotte.
– När jag började samla kunde kunde jag betala 600–700 kr för en mugg och folk tyckte jag var dum i huvudet. Idag är de värda bra mycket mera än så, förtsätter hon.
Mer än bara muggar
För Ira handlar muminmuggarna om mycket mer än porslin. Det är minnen, kulturhistoria och en känsla av trygghet och glädje.
– Varje mugg berättar en liten historia, säger hon. När jag dricker mitt morgonkaffe ur en mugg med Lilla My eller Snusmumriken får jag en stund av lugn. Det är som att få en liten dos muminfilosofi varje dag.
Den absoluta favoriten är den rosa kärleksmuggen som Ira dricker ur på den översta bilden.
Jakten på årets samlarmugg
I år lanseras även en coffee table-bok om muminmuggarna – den första i sitt slag. Den samlar bilder och berättelser om hela kollektionen, inklusive jubileumsmuggen från 2025, och innehåller dessutom en liten miniatyrmugg som bara följer med boken. Här kan du läsa mer om boken och muggen.
– De vill jag absolut ha, säger Ira. Det är så fint att muggarna och berättelserna lyfts fram tillsammans – som ett riktigt samlarverk.
Nu återstår att se om hon lyckas tillöka samlingen med årets samlarmugg.
– Jag hoppas få tag på årets mugg precis som alla andra år, säger hon. Kanske kommer jag en dag över Fazer-muggen också. Men tills dess fortsätter jag samla – med glädje.