Här är Ikea-lamporna som kan bli framtida dyrgripar – nya designsamarbetet

Till vänster en kvinna med rött läppstift och hästsvans, Ilse Crawford. Till höger en lampa står står på en vit bänk.
FOTO: Foto Anette Nantell / DN / TT samt Ikea
En ny lampfavorit kan vara på väg till Ikea. Lampduon Halgatt av stjärndesignern Ilse Crawford bjuder på mjuka former, naturnära material och varmt ljus som skapar stämning hemma. Kanske blir det här nästa snackis i inrednings-Sverige?
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

5 värdefulla retroprylar från mormor

Brand logo
5 värdefulla retroprylar från mormor

Säger dig namnet Ilse Crawford något? När du ser lampan Sinnerlig som hon designade för Ikea 2015, då trillar säkert polletten ner.

Lampan har blivit en riktig favorit i svenska hem och säljs stadigt fortfarande, liksom mycket annat som tillhör kollektionen. Sinnerlig blev en riktig snackis i form- och design-Sverige och nu kan det vara dags igen. I dagarna sjösätts Ilse Crawfords nya samarbete med Ikea, två lampor med namnet Halgatt.

En vit lampa från Ikea med fyrkantig fot som står på en vit bänk.
Ena lampan i Ikeas kollektion Halgatt är lite mindre med fot av keramik.FOTO: Ikea

Stämningen i rummet viktig

En lampa från Ikea med brun fot som står på ett vitt sideboard.
Den större lampan i Ikeas kollektion Halgatt har en skärm av linne och en fot av stengods.FOTO: Ikea

Lampduon består av en lite större variant med cylinderformad fot av stengods med naturfärgad skärm av linne och en lite mindre kvadratisk av keramik med vit skärm.

Båda har dimmerfunktion i mässing för att skapa stämningsbelysning. Just stämningen i rummet är viktig för Ilse Crawford när hon designar. Lamporna ska tillföra värme och liv, menar hon.

– Min inspiration till Halgatt kommer från hur vi lever våra liv. Lamporna har en mångsidighet som stödjer inredningen snarare än att dominera den och passar lika bra i vardagsrummet som i en matsal, ett sovrum eller på arbetsplats, säger Ilse Crawford i ett pressmeddelande.

Tidigare samarbeten populära

Lamporna finns redan nu i butik, och kostar 399 respektive 599 kr. Crawfords sobra design verkar passa vår svenska smak väldigt bra, så det kanske kan bli så att lamporna blir framtida auktionsföremål? Dagbädden från Sinnerlig-kollektionen blev en riktig publikfavorit redan för elva år sedan, och säljs nu ofta på auktioner och second hand-marknaden. Framtiden kommer utvisa om detta även blir fallet med Halgatt-lamporna.

FAKTA/Ilse Crawford

  • Ilse Crawford är en brittisk designer och formgivare, född 1962, känd för sitt människocentrerade synsätt på design.
  • Crawford grundade Studioilse i London 2001. Tidigare var hon chefredaktör för brittiska Elle Décoration.
  • Samarbetena har varit många genom åren. För Ikea har hon bland annat formgivit kollektionen Sinnerlig (2015) och nya lamporna Halgatt. Crawford har också inrett hotellet Ett Hem och restaurang Mathias Dahlgren i Stockholm, och gjort samarbeten med exempelvis Kasthall och Wästberg.