Populära produkterna försvinner från IKEA: "Stolta med vad vi uppnått"

IKEA har under många år samarbetat med elektronikföretaget Sonos. Men nu går de skilda vägar, vilket Marcus Oscarsson har rapporterat om.
Det handlar om den uppskattade serien Symfonisk, som bland annat består lamphögtalare, bokhyllehögtalare och tavelramhögtalare. Samarbetet har pågått i åtta år men nu ska det alltså avslutas.
Det bekräftar Sonos för tekniksajten The Verge.
”Under de senaste åtta åren har vi haft nöjet att arbeta nära Ikea och är stolta över vad vi har uppnått”, skriver Sonos talesperson Erin Pategas i ett mail till sajten.
Produkterna i Symfonisk-serien erbjuder fullständig integration med Sonos hela hemmets ljudsystem, och ofta till lägre priser än företagets egen högtalarhårdvara. IKEA beskriver produkterna som inredning som låter lika bra som de ser ut, så att högkvalitativt ljud kan smälta in i varje hörn av ditt hem.
Kommer fortsätta med support
Nu kommer samtliga produkter att fasas ut från alla världens IKEA-varuhus. Inga nya produkter kommer att tillverkas. Sonos fortsätter dock att stödja mjukvaruuppdateringar för befintliga produkter.
”Även om vårt samarbete till stor del har avvecklats och vi inte kommer att släppa några nya produkter som partners, kommer vi att fortsätta stödja alla befintliga Symfonisk-produkter så att kunderna kan fortsätta njuta av fantastiskt ljud i sina hem i många år framöver.", går att läsa i mailet.
Kommer det bli en ny klassiker?
Det är oklart varför samarbete avslutas, men enligt The Verge kom beskedet i samband med förberedelserna av Sonos kvartalsrapport. Kvartalsrapporten bör ge nya insikter i hur negativt amerikanska tullar kommer att påverka företagets verksamhet.
Kanske kommer produkterna från Symfonisk-serien vara riktiga klassiker om några decennium? När IKEA fyllde 80 år 2023 lottade varuhuset ut några av deras designklassiker till sina kunder. Här kan du se vilka!