11 tuggummin vi minns från förr – tusentals vill ha tillbaka klassikern

Flicka blåser tuggummibubbla och bild på tuggummiförpackning med vintagekänsla
Foto: TT
Själva tugget har inte gått ur tiden. Men minns du alla populära tuggummin från förr? I veckans Kommer du ihåg ser vi tillbaka på det vi älskade att tugga på som unga.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

5 godissorter vi minns från förr

Brand logo
5 godissorter vi minns från förr

Var du en av dem som – till dina föräldrars stora förtret – tryckte fast tuggummit på matbordet medan du åt middag, för att sedan stoppa tillbaka det i munnen igen?

Det fanns en tid då tuggummi var hårdvaluta och utbudet långt mycket mindre än i dag. För bara några generationer sedan tuggade man på kåda, som sades vara bra för munhälsan.

Närbild på gula paketet Juicy fruit, som öppnas av händer
Från USA kom de platta tuggummina, som exempelvis Juicy Fruit.Foto: TT

Tuggummit som liknar det vi har i dag började tillverkas i USA under 1800-talet, med en slags gummi som utvanns ur sapotillträdets bark. Det första svenska tuggummit tillverkades av Marabou år 1934 och fick en reklamslogan som många av oss minns än i dag – Ta't lugnt, ta en Toy.
Sångerskan Alice Babs var ansiktet utåt i reklamfilmer och på kartongerna i butiken.

Kommer du ihåg…

Kommer du ihåg…? är ett återkommande inslag på allas.se som du också hittar i Hemmets veckotidning varje vecka. Här blickar vi bakåt i tiden till dofterna, modet, maträtterna och prylarna som vi hade eller ägnade oss åt förr. En del har vi glömt, en del kanske gömt (på vinden) – och en del kanske går mot en ny vår. Kommer du ihåg?

Den sockerfria varianten av Toy fick namnet Smajl, som dock inte överlevde den hårdnande konkurrensen. I dag innehåller de flesta tuggummin sötningsmedlet xylitol i stället för socker.

Gammeldags butiksvåg där det står en förpackning med bild på Alice Babs, som innehåller tuggummipaket av märket Toy
Under många år var artisten Alice Babs ansiktet utåt för Toy.Foto: Jennie Johansson/TT

Tusentals vill ha tillbaka populära märket

I en godisfabrik i skånska Alstad föddes det populära tuggummit Riff i mitten på 50-talet, med den ovanliga smaken saltlakrits. Många sörjde när det försvann från butikshyllorna och på Facebook har gruppen Riff kom tillbaka över 4 000 följare.


Senare kom lakritstuggummit Shake, som likt Jenka, Dance och Chock såldes styckvis, inte minst på skoldiskon där det tävlades om vem som kunde blåsa störst bubblor.

Bäst för ändamålet är nog ändå Hubba Bubba. Det rosa bubbelgummet kom i slutet av 70-talet från företaget Wrigley’s i USA, som även stod bakom de platta tuggummina Juicy Fruit och Orbit.

Tuggumiförpackning i rött, vitt, blått och grönt med texten Freia, Bugg, Bubblegum
Det norska tuggummit gav Lotta Engberg en hit.Foto: Wikimedia Commons

Sist men inte minst har vi Norge att tacka för Bugg, tuggummit som gav Lotta Engberg en Melodifestivalvinst med hiten Fyra Bugg & en Coca Cola. Men på grund av varumärkena som nämns diskades låten av Sveriges Radio, och inför Eurovision fick den skrivas om med den nya titeln Boogaloo.