Här är nya maträtten på Ikea – svenska klassikern som ska utmana köttbullarna

Ett besök på Ikea innebär oftast mer än att bara köpa möbler eller andra prylar. Det är nästan obligatoriskt att äta en femkronorskorv eller köttbullar. Allra helst med lingondricka till.
2022 blev det stor ramaskri när Ikea meddelande att femkronorskorven skulle bli två kronor dyrare. Ikea fick så mycket kritik på sociala medier och från kunder att de till slut valde att dra tillbaka beslutet.
Framtagen av Årets kock
Förutom den uppskattade korven och köttbullarna, är även panerad spätta och kycklingfilé med bearnaisesås två omtyckta rätter. Men nu får de konkurrens av en rätt som blivit en svensk klassiker hos många familjer. Den är dessutom gjord av en stjärnkock.
Det är Michael Andersson, Årets Kock 2024, som tagit fram en taco som ska börja serveras på Ikea. Men istället för köttfärs handlar det om en taco med kyckling. Rätten serveras med tillbehören pico de gallo, chilimajonnäs och salsa verde som innehåller svenska gröna tomater och äpplen.
Tacon ska inspirera till matlagning som samlar människor och skapar gemenskap i köket.
– Taco är en perfekt rätt att laga tillsammans, alla kan göra och äta sin taco på sitt eget sätt. Tacon bjuder in till lekfullhet och nyfikenhet och tillsammans vill vi inspirera till att samlas och skapa gemenskap i köket och runt bordet, säger Michael Andersson i ett pressmeddelande.
Så mycket kostar rätten
För den som är sugen på en tacofredag på Ikea får vänta tills nationaldagen, som i år inträffar på en just en fredag, den 6 juni.
Rätten kommer att kosta 69 kronor och serveras tills vidare. Den kommer finnas på alla varuhus i landet förutom på Mall of Scandinavia.