Nu är det officiellt vilka som ställer upp i Melodifestivalen 2019! Här är alla artister som deltar i Melodifestivalen 2019 på SVT.
Den andra februari 2019 drar Melodifestivalen igång, och den här gången är det Sarah Dawn Finer, Kodjo Akolor, Marika Carlsson och Eric Saade som leder folkfesten.
Deltävlingarna inleds i Göteborg och fortsätter sedan i Malmö och Leksand för att till sist avslutas i Linköping. Sedan är det dags för ”andra chansen” som hålls i Nyköping lördagen den andra mars och finalen hålls på Friends Arena i Stockholm den 9 mars.
Tre tidigare vinnare ställer upp
Nu är det klart vilka artister som kommer att tävla om att få representera Sverige i Eurovision Song Contest 2019, och tre av dem har vunnit tävlingen tidigare. Anna Bergendahl vann med låten This is My Life 2010, Martin Stenmarck vann med låten Las Vegas 2005 och Arvingarna vann med Eloise 1993.
Vi får även njuta av flera veteraner, bland annat Jan Malmsjö, Arja Saijonmaa och Ann-Louise Hansson.