Coronakrisen påverkar inte bara oss vanlisar. Även kändisarnas semestrar sker på hemmaplan i år – se deras mysiga bilder här.
Uteservering på hemmaplan, bad och bebisgos. Vi är mitt i semestertider – och så även våra favvokändisar.
Coronakrisen gör sommaren 2020 speciell för oss alla men vad celebriteternas semesterbilder förmedlar så har många en riktigt mysig sommar ändå.
Upplev 6 svenska semesterpärlor i sommar
Efter reklamen: Upplev 6 svenska semesterpärlor i sommar
Kändisarnas coronasemester
En trend bland våra skådisar, artister och kungligheter i år verkar, precis som bland befolkningen i stort, vara att ta sig ut i naturen. Perfekt aktivitet när det osäkra reseläget kanske gör att man helst stannar i sitt hemland.
Så här välkomnar några välkända ansikten sina läsare med på sin semester, via sina Instagramprofiler:
Carina Berg har tillbringat många dagar i sommar i sitt nyrenoverade hus i Stockholms skärgård med familjen. Renoveringsresan fick vi se i serien Bergs Drömkåk på Kanal 5.
Tillsammans med sin nya man, fotbollsspelaren Erik Berg, gjorde de om ett gammalt förfallet sommarnöje till en riktigt fin semestervilla. Paret har dessutom precis fått sonen Otto ihop.
Nour El Refai
Det här inlägget från Instagram går inte att visa just nu. (E01)
Även Nour El Refai är nybliven mamma. Tillsammans med komikern Henrik Schyffert fick hon lilla sonen Sami i slutet av 2019. I sommar har de bland annat tillbringat tid på Öland.
Prinsessan Madeleine har tillbringat tid med familjen i sommar. På sin Instagram visar hon att de firat både de svenska och amerikanska nationaldagarna.
Influencern Isabella Löwengrip har funnit kärleken. Med nya pojkvännen Paul Sundvik, 52, har hon bland annat varit på roadtrip på västkusten och tillbringat många kvällar i hans båt.
Coola Oprah Winfrey har precis som många svenska kändisar anammat hemmasemester. På Instagram visar hon många bilder där hon myser i huset. Bland annat den här från en mysig spadag.
Influencern Margaux Dietz har kunnat synas på Stockholms gator i sommar. Nyligen berättade hon att hon hittat kärleken i nya pojkvännen Emil Ingemarsson, 26.
Programledaren Jenny Strömstedt la upp den här härliga bilden. ”Hos mamma på landet efter kvällsdoppet på badberget i pappas gamla morgonrock”, skriver hon på sin Instagram.
Artisten Linnea Henriksson har bland annat haft livestreamad hemmakonsert i sommar. Hon har också jobbat en del, bara nyligen släppte hon nya låten Det kommer en tid.
Prinsparet Carl-Philip och Sofia har varit på Sverigesemester i sommar. Här besöker de en utsiktsplats i Nynäs som sonen Alexander fick i dopgåva av sitt hertigdöme Södermanland.