Lill-Babs döttrar säljer det glittriga arvet – till fansen: ”Får leva vidare genom andra”

Lill-Babs döttrar säljer hennes smycken.
Foto: TT
Hon var en av Sveriges mest älskade artister med en stil och utstrålning som få glömmer bort. Nu öppnar Lill-Babs döttrar upp sin mammas smyckeskrin och låter fansen ta del av hennes glittrande arv.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

5 kändisar som blev farmor eller mormor tidigt

Brand logo
5 kändisar som blev farmor eller mormor tidigt

Lill-Babs var en av Sveriges största artister när det begav sig och lever vidare i dag genom sin folkkära musik. Och nu även genom sina smycken.

Barbro ”Lill-Babs” Svenssons döttrar Monica Svensson, Kristin Kaspersen och Malin Berghagen har nämligen beslutat att sälja ut delar av sin mors kollektion av bijouterier och scensmycken – som speglar en karriär fylld av stil, uttryck och ikonisk historia.

– Mamma älskade att smycka sig. Hon hade en fantastisk förmåga att bära allt med värme och själ, oavsett om det var ett bijouteri från en turné eller ett smycke med särskild historia. Det känns fint att de nu kan få leva vidare hos andra som uppskattar dem, och kanske har egna minnen av mamma, säger döttrarna i ett gemensamt uttalande.

Monica Svensson, Kristin Kaspersen och Malin Berghagen.
Lill-Babs tre döttrar säljer nu delar av moderns smyckeskollektion. Från vänster: Monica Svensson, Kristin Kaspersen och Malin Berghagen.Foto: Anna-Karin Nilsson/Expressen/TT

Samlingen smycken säljs genom Carolina Tüür och Victoria Astudillos smyckesföretag C&V Jewellery Escape.

Personligt arv av smycken

Den glittriga kollektionen består av ett urval av bijouterier och accessoarer som Lill-Babs har burit under sin långlivade karriär. Det är smycken kopplade till hennes scenglamour-tid under 1960-talet till de senare åren när hon var en folkkär artist.

– Alla de här härliga smyckena är sådana som man ofta ser Lill-Babs bära på bilder. Stora örhängen och stora armband och stora halsband och sådant där. Både när man ser henne när hon uppträder på scen men även på andra offentliga bilder, säger Carolina Tüür.

Lill-Babs Allsång på Skansen 2016.
Lill-Babs bar ofta stora örhängen och armband för att knyta ihop en look.Foto: Karin Törnblom/TT

Döttrarna har valt att sälja smyckeskollektionen så att Lill-Babs-fans ska få se och ta del av hennes unika arv.

– När vi köper in och säljer smycken så är det ju mycket det här att man vill att all fin energi och kärlek som finns i smycket ska få leva vidare, fast hos en ny bärare, säger Carolina.

– Det är ofta kunders uttryckliga önskan att det vore fint om det är någon annan som kan använda deras gamla smycken, fortsätter hon.

Då kan du köpa Lill-Babs smycken

Samlingen består av ett hundratal smycken och försäljningen kommer att ske både i C&V Jewellery Escapes fysiska butik i Stockholm samt online.

– Det ska finnas chans även för de som inte är här i Stockholm eller har möjlighet att besöka att också kunna få köpa såklart, säger Carolina.

Priserna kommer börja från strax under tusenlappen, men kan nå högre summor beroende på vilket smycke det gäller.

– Det handlar inte om jättebelopp utan tanken är att det ska vara så att man ska kunna slå till om man hittar något man gillar. Jag vet att hon fortfarande har många fans och det ska inte vara en förmögenhet man ska behöva lägga utan det ska vara överkomliga priser, förklarar Carolina.

Lill-Babs.
Även när Lill-Babs var yngre så bar hon ofta en hel del smycken.Foto: Jan Holmlund/TT

Alla sålda smycken kommer ha äkthetsbevis som visar att det är Lill-Babs före detta smycke.

– Några av smyckena kommer vi även lägga med en bild där hon (Lill-Babs, reds. anm.) bär det. Det finns inte bilder på alla smycken, men där bilder finns så lägger vi med dem. Det blir extra kul när man kan se hur hon hade det på sig och nu har jag själv det, säger Carolina.

Försäljningen kommer ske i form av en utställning i C&V Jewellery Escapes butik.

– Tanken är att man ska kunna komma och titta om man bara vill det, säger Carolina.

Försäljningen drar igång den 23 april och avslutas senare samma vecka, den 25 april.

Lill-Babs

Barbro "Lill-Babs" Svensson slog igenom på 1950-talet och har sedan dess släppt flera folkkära låtar och medverkat i stora filmproduktioner. Hennes karriär sträckte sig över sex decennier.

Lill-Babs har uppträtt på så gott som varje folkpark i Sverige och har belönats med folkparkernas förtjänsttecken i guld. Hon blev även invald i Swedish Music Hall of Fame 2017.

Lill-Babs gick bort den 3 april 2018 efter en tids sjukdom. Hon blev 80 år gammal.

Källa: Wikipedia