Sara Broos om nya utställningen: Jag har följt Lars Lerin under hans mörka perioder
En fysisk kulturupplevelse, att omslutas helt av en kreatörs verk – det är tanken med den nya konstscenen Elverket i Stockholm. I den första utställningen, Det mörka ljuset, får publiken följa Lars Lerins livsresa genom mörker, vanmakt och ljus samt möta människorna som räddat honom. Allt genom ett finstämt samspel mellan målningar, privata barndomsbilder, musik och hans berättarröst.
Kliv in i Lars Lerins verk
Allas.se träffade filmregissören Sara Broos som skapat föreställningen.
Hur var det att ta sig an allt material?
– Jag har gått igenom hundratals av Lars målningar och gjort ett urval utifrån olika stämningar och bildvärldar. Det har varit svårt att hitta en balans mellan hur mycket man ska berätta och hur mycket bilderna och stämningarna ska tala. Alla effekter ska ha ett berättigande, de ska tillföra något.
Du var extremt nervös innan premiären. Hur känns det nu?
– Det är en otrolig lättnad att låta föreställningen få möta sin publik. Sedan är det ju ett helt nytt format så varken jag, producenten eller animatörerna har gjort någonting liknande innan, det blir en extra anspänning.
Sara Broos föräldrar, konstnärerna Marc och Karin Broos, är nära vänner till Lerin och han är även Saras gudfar. 2012 gjorde hon den hyllade dokumentärfilmen För dig naken, som följer Lars kärlekshistoria med maken Junior från det första trevande mötet på Arlanda.
– Filmen För dig naken har på många sätt ett liknande tema som den här utställningen. Just att få vara sig själv och att omge sig med människor som älskar en för den man är.
Hur ser din och Lars relation ut i dag?
– Jag har känt Lars i hela mitt liv ända sedan jag var barn. Så jag har också följt honom genom hans mörkare perioder. Vi har en jättefin relation som betyder mycket för mig.
Vilken del av utställningen berör dig mest?
– Det är när Lars berättar om sin barndomsvän Kaj. De upplever båda ett utanförskap. Båda vill vara flickor, de skriver kärleksbrev till varandra men den här historien har ett fruktansvärt slut, de separeras och Kaj går ett hemskt öde till mötes. Den delen har berört mig starkt. Och hur konsten verkligen kan vara en räddning. Just det går som en röd tråd genom föreställningen.
Bakom Elverket står produktionsbolaget Nexiko som huvudägare, med Fredrik Wikingsson, Lars Beckung, Filip Hammar och Micke Svensson i spetsen.
– Jag är less på att kultur ska vara försiktig. Det här är motsatsen: storslaget, kompromisslöst och helt jävla oöverträffat i Sverige. Jag lovar att ni inte har sett något liknande. Vi har skapat ett rum där relevant kultur får ta plats på riktigt, säger Fredrik Wikingsson i ett pressmeddelande.
Det mörka ljuset går att se fram till 10 januari på Elverket.
