VM-ögonblicken och skandalerna vi minns – svenska spelarna hamnade i slagsmål
Fotbolls VM i USA, Kanada och Mexiko pågår för fullt. 48 nationer tävlar om titeln. Och visst är bollen rund. Vad som helst kan hända... Vi ser tillbaka på några av alla svenska VM-händelser som skapat rubriker – både hemma i Sverige och utomlands.
VM 1934 – Fuskade den svenske domaren?
VM i fotboll har spelats sedan 1930. Sverige gjorde debut i tävlingen fyra år senare – och vilken drömstart det blev. Redan i den första matchen slog man ut tidigare VM-finalisten Argentina med 3-2. Stora blågula hjältar blev Sven Jonasson och Knut Kroon. I efterhand har dock hela mästerskapet ifrågasatts.
2013 fick journalister, historiker och akademiker i uppdrag av internationella fotbollsförbundet Fifa att utreda huruvida mästerskapet var riggat. Slutsatsen? Ja, Italiens diktator Benito Mussolini ska ha mutat domare så att Italien kunde vinna guld. Finalen dömdes av svenske Ivan Eklind. Det har också länge ryktats att han ska ha haft en inverkan på resultatet. Många menar att han medvetet hjälpte Italien, men än i dag är inget bevisat.
VM 1958 – Sveriges klack rörde upp känslor
”Heja Sverige, friskt humör!” I dag skulle nog många säga att den klassiska ramsan är rätt harmlös, rent av lite söt. När Sverige gick till final i hemma-VM 1958 orsakade den ramaskri…
Sverige besegrade Västtyskland i semifinalen inför 50 000 åskådare på ett kokande Ullevi i Göteborg. Vi minns gärna Kurt Hamrins klassiska mål när han mer eller mindre promenerade genom det tyska försvaret. Tyskarna minns något helt annat.
Efter matchen anklagade de Sverige för osportsligt uppträdande. Anledningen? Den svenska klacken, ledda av friidrottsstjärnan Lennart Nilsson och skådespelaren Håkan Westergren, som hejat på sitt landslag. Både under och efter match protesterade tyskarna som menade att ramsorna och hejandet ”störde”. Protesterna fick också verkan. Till finalen förbjöds Sverige från att ordna ett organiserat påhejande.
VM 1974 – Sanningen om Ralf Edströms klassiska mål
Värdnationen Västtyskland var storfavoriter 1974 och vann också mästerskapet. På sin väg mot guldet besegrade de Sverige med 4-2 i gruppspelet. Men det vi blågula fans minns mest var Ralf Edströms drömmål.
I den 24:e matchminuten chockade han Tyskland när han fick till en kanonträff på volley som gick rakt upp i krysset. Så här drygt 50 år senare är Edströms målgest minst lika omtalad. Lite lagom nonchalant sträckte Edström upp en näve i luften samtidigt som han långsamt vandrade tillbaka till mittcirkeln.
Flera år senare avslöjade Ralf att han inte medvetet försökte vara kaxig. Han var nämligen rädd för att det skulle ske en liten ”olycka” i samband med målet.
– Jag var magsjuk och vågade inte jubla för mycket, sa han till Expressen 2022.
VM 1994 – Målgesten var något helt annat
Under den magiska VM-sommaren etsade sig det svenska fotbollslandslaget fast i våra hjärtan för alltid. GES satte ribban högt när de sjöng om att vi skulle gräva guld i USA. Men att vi skulle vara så rysligt nära att faktiskt vinna pokalen 1994 trodde nog ingen på förhand. Sverige gick dock som tåget och tog till sist hem en bronspeng.
Här hemma i Sverige var folk som galna och var och varannan svensk efterapade Thomas Brolins målgest, den berömde hoppsnurren, och Kenneth Anderssons pickadoller.
Just Anderssons målgest var rysligt häftig tyckte vi barn, och framför allt passande med tanke på att VM spelades i vilda västern (USA). Flera år senare blev många av oss ”besvikna” när Andersson förklarade att hans målgest inte alls hade med pistoler att göra.
– Jag tittade en del på Aussie Rules (australiensisk fotboll) med några kompisar och vi tyckte att det var en jättehäftig sport. Men för att målen bara består av två höga pelare utan nät måste de ha måldomare som tecknar för att det blir mål – och då gör de den här gesten med händerna. Vi tyckte att de såg så töntiga ut, lite ”stiffa”, och då snodde jag den som målgest till VM 94, sa han i BBpodd.
2002 – Svenska stjärnorna hamnade i slagsmål
Snälla pojkar får inte kyssa pokalen passar rätt bra in på det svenska herrlandslaget. Några pokaler har det aldrig blivit för vårt blågula lag som genom tiderna ofta förknippats med helyllekillar som jobbar för varandra.
Den bilden förändrades drastiskt inför VM i Sydkorea och Japan 2002.
Bara veckor före premiären kablades bilder ut i världen på Olof Mellberg och Fredrik Ljungberg som slogs på träning. Ingen förstod vad som hänt och bilden av ett sammansvetsat landslag började ifrågasättas. Huvudpersonerna själva ville knappt kommentera. Det skulle dröja tio år innan någon av dem tog bladet för munnen.
– Det var strax före VM-premiären och jag hade bett honom att sluta göra vissa tacklingar flera gånger, men han bara fortsatte. Han är mycket större och starkare än jag och till slut fick jag nog och så blev det handgemäng, sa Fredrik Ljungberg till Di Weekend 2012 enligt Expressen.
– Rätt eller fel, men det lugnade ner sig efter det.
Källa: Expressen, Aftonbladet
