I sitt växthus odlar Lisbeth pelargoner.Foto: Privat
Året Runts populära krönikör Lisbeth Lundahl flyttar nu även in på allas.se. Här skriver hon om livet på landet, men även om spännande resor till skrotupplag, skruvmejslar i besticklådan och största trädgårdstabben.
Året Runts läsare har i snart tio års tid kunnat följa Lisbeth Lundahls öden och äventyr på den skånska landsbygden. I detta vårt första jubileumsnummer får du möta henne lite mer personligen. Efter ett långt, roligt och tempofyllt arbetsliv, dessutom som ensamstående mamma till fyra barn, njuter hon numera av att bejaka sin inre hemmafru.
— Jag skriver gärna mina krönikor om vardagslivet och hur kul det är på landet, säger Lisbeth.
Lisbeth spenderar en stor del av sin tid hos sär- och sambon Per Olof, även kallad Hjälten, på bondgården Skrotberga i södra Skåne. När Lisbeth gjorde entré i Hjältens liv väntade spännande utmaningar i hans ungkarlshem – besticklådan var exempelvis fylld med skruvmejslar istället för bestick.
Foto: Privat
Men Lisbeth bor även i sitt eget, nybyggda hus i norra Skåne, där besticklådan är fylld med bestick och där hon kokar marmelad, daltar med dahlior, jobbar i växthuset och läser böcker.
Största trädgårdstabben
Favoritboken är Kristin Lavransdotter av Sigrid Undset ”men oj, vad svårt att välja, jag har minst 25 till!”. Faktum är att Lisbeth även inreder med böcker.
– Jag älskar stora välfyllda bokhyllor. Eftersom det går att fynda fin litteratur skandalbilligt på loppis så skaffar jag böcker i snabbare takt än jag hinner läsa dem.
Krönikor på allas.se
Nu hittar du även våra populära krönikörer från Allas, Hemmets veckotidning och Året runt på allas.se.
Varje fredag publiceras nya krönikor där Anna-Lena Brundin, Karin Herslow och Lisbeth Lundahl delar med sig av sina tankar, betraktelser och vardagsreflektioner.
Trädgårdsarbete, inte minst i det egna växthuset, är ett annat stort intresse.
– Största trädgårdstabben är att plantera en bambuplanta för att dölja soptunnorna. Inte anade jag att den skulle växa så fort och vara omöjlig att gräva upp. Sophämtarna hittar knappt tunnorna längre!
Men livet på landet är egentligen ingenting nytt för Lisbeth – det är snarare som att komma hem. Hon är nämligen uppvuxen på en bondgård.
Hos Hjälten på gården i Svedala tillbringar Lisbeth en hel del tid.
– Ja. jag är uppvuxen på en gammaldags bondgård. Rena Bullerbyn, minus alla lekkamraterna tyvärr, för detta var i en avfolkningsbygd.
– Jag fick umgås med de sex korna, fyra grisarna, hönsen, katterna, hunden, kanariefågeln och vår gamla ardennerhäst. Eller hitta på egna fantasikompisar. Och vi reste aldrig någonstans eftersom korna skulle mjölkas vareviga dag.
Detta stillastående liv ledde till en viss äventyrslusta; Lisbeth har bott i New York, Beirut, Frankrike och Stockholm och varit chefredaktör på såväl Femina som Land.
Det här är Lisbeth
Namn: Lisbeth Rose-Marie Lundahl
Ålder: 71 år
Gör: Krönikör och frilansjournalist
Familj: Sär- och sambon Per Olof, alias ”Hjälten”, fyra vuxna barn och ett barnbarn
Bor: I en stuga i skogen i norra Skåne, på sär- och sambons gård i södra Skåne, samt i en lägenhet i en Stockholmsförort. Ja, det blir en del tåg-, buss- och bilåkande!
Överraskande förslag
Idag är hon alltså återbördad till hembygden Skåne, men reser, det gör hon fortfarande gärna.
Inte minst gillar hon att bli överraskad av Hjältens reseförslag. De kommer förvisso sällan – han gillar bäst att greja hemma på gården – men kan vara desto originellare.
– En gång var resmålet ett skrotupplag för skördetröskor på Jylland, med trevlig Danmarks-sightseeing på vägen.
– En annan gång ville han gå på en lantbruksutställning i St Louis, Kentucky, och tyckte att vi samtidigt skulle passa på att köra bil tvärs över USA. Det gjorde vi, från Los Angeles till New York.
Det är barnen som är stommen i livet, säger Lisbeth. Numera kan hon även glädja sig åt livets efterrätt, barnbarn.
Men Lisbeths favoritplats på jorden finns på betydligt närmare håll, närmare bestämt högt uppe på ön Ven.
– På St Ibbs kyrkogård kan man sätta sig på en bänk och vid klart väder se ut över hela Öresundsregionen. Biltrafiken som rinner upp och ner på E6:an, bron mellan Malmö och Köpenhamn, flygplanen som lyfter från Kastrup och färjorna som pilar mellan Helsingborg och Helsingör.
– Där, i kyrkogårdens stilla frid, är man både långt borta och nära all denna myllrande mänskliga aktivitet.
5 snabba med Lisbeth Lundahl
Favoritserie: Shetland på SVT. För att de talar så mysig dialekt.
Vill äta middag med: Klimatprofessorn Johan Rockström.
Fint minne: När vi hämtade hem cavalier king charles-valpen Zeb och barnen höll på att svimma av lycka.
Bästa bjudrätten: Vitello tonnato – kokt, skivad kalvstek med tonfisksås. Låter som en konstig kombo men är jättegott. Lagas dagen innan. Man behöver bara koka potatisen när gästerna har kommit.
Om jag får 100 000 kronor i handen: Ger dem till Unicef med adress barnen i Ukraina.