Lästips: Läsarberättelser Gratis stickmönster Smarta städknep Loppistips Spartips Nostalgi Gratis noveller

Sofia: Så sparar jag tusenlappar på mina tågbiljetter – knepet som gör det billigare

26 okt, 2025
Foto: Privat, Henrik Isaksson/TT
Trött på svindyra tågbiljetter? Då ska du spana in det här pengasparar-tipset signerat inspirationsinfluencern Sofia Bjugård.
– Om det skiljer så mycket som 1 000 kronor i pris, då tycker i alla fall jag att det är värt det, säger hon till Allas.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
6 saker att tänka på innan du checkar ut från hotelletBrand logo
6 saker att tänka på innan du checkar ut från hotellet

Den livsglada Allingsåsbon tillika digitala kreatören Sofia Bjugård är en van tågåkare. Genom åren har hon utvecklat knep för att få sina tågbiljetter till ett mycket lägre pris och därmed spara pengar.

I dagarna publicerade hon ett videoinlägg på Instagram där hon visar hur hon fått ner totalkostnaden på sträckan mellan Stockholm och Göteborg – från 1 305 kronor till 453 kronor – genom att boka två biljetter i stället för en.

– Jag har alltid gjort så här. Även när jag reser utomlands och jag kollar priser på flygbiljetter. Det är något som sitter kvar från när jag backpackade som yngre, säger hon till Allas.

Det här är Sofia Bjugård:

Ålder: 31 år.

Bor: Allingsås.

Familj: Man och sonen Leon.

Gör: Socionom och KBT-terapeut till yrket. På fritiden inspirerar hon andra med budgetsmarta vardagsknep under användarnamnet @inspirationmedfia på Instagram.

Annons

Spara pengar på resan – dela upp den: ”Enorm prisskillnad!”

När allt från matkostnader till elpriser och bolånsräntor stigit i samhället är det många som vänder på kronor och ören för att få månadsbudgeten att gå ihop.

Under samtalet med Sofia är vi nyfikna på att veta mer om hur hon går till väga för att få ner den saftiga prislappen på tågresor inom Sverige. Hon tar det från början.

– Jag skulle boka en biljett på den här sträckan, men tyckte det var onödigt att jag skulle betala för resan till Skövde, eftersom jag har en periodbiljett med Västtrafik inom Västergötland, säger hon och fortsätter:

– Så jag tänkte: ”Då måste jag ju kunna använda mitt månadskort” och märkte då att: ”Oj, vilken enorm prisskillnad det kan vara när man gör så här!”.

Oj, vilken enorm prisskillnad det kan vara när man gör så här!

I exemplet som Sofia delade med sina följare på Instagram sparar hon otroliga 852 kronor. Som man ju faktiskt kan spendera på något mycket roligare eller mer användbart.

Annons

Tågpriserna fluktuerar ganska rejält och vill man boka en biljett under högsäsongen, exempelvis när många resenärer är i rörelse över jul och nyår, kan besparingarna bli ännu högre.

Höga biljettpriser på sträckan mellan Stockholm och Göteborg. Trots att hela resan kan bli nästan 1 000 kronor billigare om du bara bokar på ett annat sätt.Foto: Skärmdump SJ

Boka billiga tågbiljetter – så gör du steg för steg

Rent praktiskt går det till så att Sofia kollar upp priset för hela sträckan hon ska resa för att få en översikt över de avgångar som finns. När hon ska resa till Västergötland från en annan region, bokar hon en vanlig SJ-biljett till Töreboda.

– Det är den första staden i Västra Götalands region, säger hon.

Resan mellan Stockholm och Töreboda kostade ynka 379 kronor.Foto: Skärmdump SJ

Därefter byter hon till den regionala tågappen Västtrafik där hon kan se avgångar med SJ Regional eller andra lokala aktörer, som exempelvis pendeltåg, i kollektivtrafiken.

Annons

– Region är uppdelad i zoner och då betalar man bara för de zoner man behöver. Det kostar 35 kronor per zon. Då kan jag hoppa på vilket tåg jag vill, så jag behöver inte tajma det med någon speciell avgång, men vanligtvis brukar jag ha koll på att det finns en bra anslutning från den stationen, förklarar hon och fortsätter:

– Så då får man ju såklart överväga om man tycker att tiden det tar och priset på biljetten gör det värt att göra så här.

I det här fallet hade Sofia kunnat boka resa nummer två med SJ Regional och då fått betala 145 kronor, vilket hade inneburit en totalsumma på 379 + 145 = 524 kronor. Nu hade hon dock kunskap om zonerna i Västra Götalands region och kunde därför boka en biljett via Västttrafik-appen för 74 kronor i stället – så då blev det ännu billigare.Foto: Skärmdump SJ

Hon förklarar att hon i bästa fall, om hon placerat sig i den obokade vagnen från Stockholm, tekniskt sätt skulle kunna sitta kvar på exakt samma tåg och exakt samma plats, om hon hittar en billig regionalbiljett med SJ även för den andra sträckan.

Denna alternativa resväg kan även innebära ett byte i Töreboda, vilket i praktiken kan betyda att hon får vänta en halvtimme på nästa avgång.

Annons

– En halvtimme är ju inte så lång tid och om det skiljer så mycket som 1 000 kronor i pris, då tycker i alla fall jag att det är värt det.

Senaste från Allas

Svårare att få ersättning om tåget är försenat

Det här knepet går givetvis att applicera även på andra sträckor – både inom Sverige gränser, såväl som i andra delar av världen. Sofia har exempelvis bekanta som ofta gör på det här sättet när de reser uppåt i landet.

Det är lite omständligt med två biljetter och det kräver en del efterforskningar inför resan, men besparingarna kan som sagt bli stora, speciellt om man åker en hel familj.

Enda nackdelen som man bör vara uppmärksam på är att det bara är biljetten från punkt A till B som ersätts. Företaget med vilket du bokat första resan ska däremot ersätta hela resan om du missar anslutande tåg, eftersom de har ansvar för att du når din slutdestination.

Annons

Däremot behöver du ha en faktisk biljett, det vill säga konkret bevis på din planerade resa, för att kunna få rätt till att bli ekonomiskt kompenserad. Eventuella resor med en periodbiljett ersätts inte på samma sätt, eftersom det inte går att bevisa en tilltänkt slutstation.

Fördelar vs. nackdelar

Fördelar:

  • Du kan spara flera hundra kronor eller mer, på exakt samma resa.
  • Resan som helhet behöver inte bli varken längre eller sämre.

Nackdelar:

  • Kan kräva lite mer research inför resan.
  • Kräver att du bokar två eller fler biljetter, vilket kan innebära att du behöver ladda ner en extra app i telefonen.
  • Kan innebära ett byte och du är därmed inte garanterad en sittplats, samt kan även behöva vänta på ett anslutande tåg.
  • Du kan gå miste om eventuell ersättning vid tågförseningar.

Vill se ändring i kollektivtrafiken: ”Det ska vara billigare att åka tåg”

På frågan om hon känner oro för att tågpriserna ska skena, nu när fler får upp ögonen för det här sättet att boka sina resor på, svarar hon:

– Ja, det finns ju en risk för det ... Men å andra sidan så tycker jag att det ska vara billigare att åka tåg. Det är helt orimligt att det kostar så mycket att det till och med kan bli billigare med flyg!

Annons

... det ska vara billigare att åka tåg.

Hon berättar att hon rest till Stockholm så sent som föregående helg och att priset för en enkelbiljett då låg på 1 600 kronor.

– Det blir liksom 3 200 kronor tur och retur. Jag hade säkert kunnat hitta ett flyg som var mer prisvärt än den summan. Nu tog jag bilen i stället, vilket jag tycker är så synd eftersom tåget är ett mer miljövänligt alternativ.

Annons