Därför är jag besviken över SVT:s val av julvärd
Det snackades om Lasse Åberg, Messiah Hallberg och Christina Schollin. Det blev ingen av dem. När SVT presenterade årets julvärd föll valet i stället på Carina Bergfeldt. Ett namn som inte alls varit med i förhandssnacket.
På så sätt kul och lite oväntat. Men jag kan ändå inte låta bli att vara lite besviken. För i grunden känns ju allt detta ändå rätt väntat.
Missförstå mig rätt nu. Carina Bergfeldt är ett proffs ut i fingerspetsarna, och hon kommer säkerligen göra ett kanonjobb på julafton med noll darr på händerna när hon tänder ljuset.
Tryggt med en SVT-profil
Men är inte årets val otroligt ”säkert”? Det behöver absolut inte vara fel att välja en trygg profil som julvärd. Lars Lerin, som är min favoritjulvärd genom alla tider, är tryggheten personifierad. Siw Malmkvist, som gjorde ett fantastiskt jobb förra året, utstrålade även hon trygghet.
Men varken Siw eller Lars är i grunden formade av SVT. Det är precis vad Carina Bergfeldt är. Hon har synts och lyfts flitigt i kanalen de senaste åren och min känsla är att hon gjort det mesta man kan göra innanför tv-husets väggar. Ja, det är väl att leda Melodifestivalen och vara just julvärd hon ännu inte checkat av? Och det är väl där min besvikelse kommer in.
Jag har sett Bergfeldt i det mesta. Jag vet vad jag får vid det här laget. Kan hon överraska mig nu på julafton? Kanske. Jag hoppas. Men jag vet inte.
Det är inte första gången, och troligen inte heller sista, som kanalen väljer den enkla vägen genom att gå på en egen profil.
Men när allt kommer omkring tycker jag ändå SVT:s val är förutsägbart, till och med lite fegt.
Allas tycker till
Allas tycker till är personliga och kommenterande texter där våra skribenter tar till orda om ämnen som berör och engagerar oss. Åsikterna är skribentens egna.
