Körledaren Sofia Lilja om upplevelsen i Demenskören: ”Jag grät”

Sofia Lilja och Anders Bagge i Demenskören, SVT.
Foto: SVT
Sofia Lilja har coachat kända artister i Idol, men inget kunde förbereda henne på jobbet som körledare i SVT:s Demenskören. Där fick hon uppleva hur musik blir en livlina och hjälper folk att hålla sinna minnen vid liv.
– Det här är det starkaste jag har upplevt, säger hon i en intervju med Allas.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

5 tidiga tecken på att du har demens

Brand logo
5 tidiga tecken på att du har demens

Sofia Lilja är känd för många som sångcoach i Idol. Hon var med i programmet i nio hela säsonger, med start redan 2004. Men det är inte det enda tv-programmet som hon medverkat i.

Under april 2026 syntes hon i tv-rutan som körledare i SVT:s gripande program Demenskören med Anders Bagge. I programmet får tittarna följa en kör – där alla har demens.

– Det här är det starkaste jag har upplevt yrkesmässigt, det var oerhört kraftfullt. Jag hade aldrig kunnat ana att jag skulle bli så berörd, säger Sofia.

Alla kördeltagarna har starka livsberättelser som lämnar få oberörda. I det sista avsnittet när kören uppträder på Södra teatern i Stockholm blir publiken tagen med storm, bland annat Drottning Silvia som själv har erfarenhet av den tuffa sjukdomen efter att hennes mamma gick bort i sviterna av Alzheimers sjukdom.

Musik och gemenskap

Demens är ett samlingsnamn för kognitiva sjukdomar som påverkar minnet och förmågan att tolka omvärlden, vanligaste varianten är Alzheimers.

Demens är något som många troligen förknippar med hög ålder, men det finns de som utvecklar sjukdomen mycket tidigare än så. Flera av deltagarna i Demenskören har utvecklat sjukdomen i relativt ung ålder.

– Den yngsta deltagaren är lika gammal som jag, 51 år. Så det blir väldigt nära och det sätter ett helt annat ljus på demens när en ung människa som är drabbad kommer till inspelningen med sin mamma, säger Sofia.

Sofia Lilja och Anders Bagge i Demenskören, SVT.
Sofia Lilja och Anders Bagge driver det gripande programmet Demenskören på SVT.Foto: SVT/Janne Danielsson

När Sofia ledde kören var hon noga med att jobba med att stärka deltagarna. Hon ville att alla skulle få ta plats i rummet och känna sig säkra i sin förmåga att sjunga.

– Så att smärta, hopp och glädje fick ta plats, att allt helt plötsligt fick finnas där. Det är det som jag tror gör att programmet blir så kraftfullt, förklarar hon.

För många är det viktigt att umgås med människor som går igenom en liknande situation som en själv. Sofia är en av dem som är övertygad om detta och menar att det har flera fördelar.

– Människor behöver ju möta andra och få spegla sig i varandra och känna att man räknas. Det stärker identiteten, meningsfullheten och samhörigheten.

Körsång och demens

Sofia är inte bara sångcoach. Hon är även KBT-terapeut, vilket hon har stor användning av i sitt arbete med att leda körer och stötta sångare.

– Jag har alltid fokuserat mycket på den mentala aspekten kopplat till skapande. Så åren med Idol var det mycket som handlade om att kunna hjälpa deltagarna att hantera nervositet, prestationsångest och hitta sitt uttryck, säger hon.

I sitt jobb att leda Demenskören arbetade hon mångt och mycket på samma sätt.

– Vare sig man hanterar demens eller om man är en av Sveriges bästa sångare så kan man ju fortfarande ifrågasätta sig själv. Du vet, självtvivel ”gör jag rätt, duger jag?”. Det är ju någonting djupt mänskligt, säger Sofia.

Sofia tycker inte att prestationen i sig är det viktigaste när hon coachar människor i sång. Utan det är förmågan att uttrycka sig som är det häftiga samt att utveckla kapaciteten, vilket är något som deltagarna verkligen fick uppleva, menar hon.

Sofia Lilja är körledare i Demenskören på SVT.
Sofia jobbade mycket med att stärka kördeltagarna.Foto: SVT/Pär Nordahl

Hon är även imponerad över körens förmåga att sjunga i stämmor. Demenskören är ett koncept från Storbritannien där programmet sändes på BBC. I dag finns programmet i flera länder.

– Där har de aldrig vågat sig på att sjunga i stämmor. Men för mig kändes det självklart att våga prova och att inte underskatta människornas kapacitet, säger Sofia.

– Och vad musiken gör med hjärnhälsan, det stärker förmågan att minnas, fortsätter hon.

Sofia är något på spåren kring musikens kraft att påverka människor. Det har nämligen gjorts en stor studie om körsång och hjärnhälsa. Där har man kunnat se att körsång är en komplex aktivitet. För den som sjunger i kör krävs det nämligen att man ska hålla fokus, lyssna, läsa, tolka, minnas och anpassa sig till andra.

I programmet görs en mindre studie av deltagarna för att se hur just körsång påverkar deras demens och kognitiva förmåga.

Det fick tittarna inte se

Genomgående i programmet får man följa deltagarnas resa genom musiken, både med glädje och sorg.

– Det som är så starkt är att de här människorna beskriver i intervjuerna hur livet sakta tas ifrån dem. Men de beskriver också på olika sätt att vad har de för val förutom att fortsätta framåt och försöka fokusera på det som de kan påverka, säger Sofia.

Det var vid ett tillfälle som Sofia blev rörd till tårar. Hon och deltagaren Therese Lundh, 55 år, delade ett väldigt starkt möte bortom kamerans blickfång.

– Hon har inte sjungit så mycket innan. Det här är mina ord men det är som att sjukdomen nästan öppnat upp hennes röst till att nu helt plötsligt kunna sjunga opera. När vi övade så hörde jag att hon verkligen förlorade sig i sången, säger Sofia.

Therese i Demenskören på SVT.
Therese Lundh visade sig ha en riktigt stark röst som rörde Sofia till tårar.Foto: SVT/Pär Nordahl

Under castingen till programmet bröt Therese ut i sång och sjöng den klassiska arian Nessun Dorma av Pavarotti.

– Den arian spelade vi på min vigsel så den är lite speciell för mig. Vi började prata en del efter första repet och då kom det på tal och hon bara ”vill du att jag ska sjunga den?”, förklarar Sofia.

Sofia sa självklart ja och blev både imponerad och berörd.

– Det var som att en ängel kom ner från himlen och det var som att något kom över henne. Det blev enormt starkt. Jag stod och grät tillsammans med hennes mamma och alla runt omkring.

Sofia och Therese mamma blev helt tagna av sången, men en smärtsam detalj gjorde sig påmind.

– Det som blev så smärtsamt var det Therese mamma sa: ”det är ganska stor risk att när programmet sänds så kommer inte Therese komma ihåg det här”, säger Sofia.

Hon förklarar vidare att det var något som ständigt var närvarande, att deltagarna en dag kan komma att glömma sin medverkan i kören.

Blir det en ny säsong av Demenskören?

I det sista avsnittet får tittarna se hur kören förbereder sig det sista inför den stora konserten på Södra teatern i Stockholm.

Kören är självklart nervös men golvar hela publiken, inklusive Drottning Silvia som kliver upp på scenen och håller ett känslosamt tal riktat till kördeltagarna.

Konsert Södra teatern Demenskören på SVT.
Efter sju intensiva veckor uppträdde kören till slut på Södra teatern i Stockholm.Foto: SVT

Sofia minns tillbaka på konserten och hur en av de äldsta deltagarna modigt gick fram till Drottning Silvia för att hälsa efter uppträdandet.

– Hon var helt överlycklig och beskrev det som att hon var en flicka igen. Det var lite icing on the cake, det visar att livet finns kvar där trots sjukdomen, avslutar Sofia.

Huruvida det blir en ny säsong av Demenskören är ännu inte bestämt. Men Sofia hoppas på det, och att hon får möjlighet att än en gång uppleva den magi som deltagarna bjöd på.

Källa: 1177