Let’s dance-profilerna som lämnat oss – blev bara 44 år
Sedan premiären 2006 har Let’s dance blivit ett av Sveriges mest folkkära underhållningsprogram. Kända svenskar har kastat sig ut i cha-cha, rumba och quickstep, ibland med stor framgång – ibland med mer vilja än teknik.
Men det är ofta personligheterna som stannar kvar i minnet. De som bjöd på sig själva, kämpade sig igenom nervösa fredagskvällar och lät tittarna se en ny sida av dem.
Här minns vi några av profilerna från Let’s dance-världen som har lämnat oss.
Lasse Brandeby
Skådespelaren och komikern Lasse Brandeby deltog i den andra säsongen av Let’s dance 2007 tillsammans med dansaren Ann Lähdet. Han stannade kvar längre än många kanske hade väntat sig och slutade på nionde plats.
Hans medverkan blev mycket omtalad. För många tittare var det just blandningen av humor, motvilja och värme som gjorde honom minnesvärd. När han till slut röstades ut i mars 2007 uppgav han att han kände sig lättad.
Lasse Brandeby var sedan länge folkkär, inte minst genom figuren Kurt Olsson. Kort efter tiden i Let’s dance drabbades han av en mycket uppmärksammad dubbelsidig lunginflammation. Läget var enligt Expressen mycket allvarligt, men han återhämtade sig.
Lasse Brandeby avled den 20 november 2011 på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg efter en längre tids kamp mot prostatacancer. Han blev 66 år gammal.
Ulf Larsson
Komikern och skådespelaren Ulf Larsson deltog i Let’s dance 2008, där han dansade tillsammans med Christina Samuelsson. Paret blev det första att lämna säsongen.
Ulf Larsson var sedan länge en välkänd tv-profil och hade gjort avtryck hos svenska folket genom humor, värme och stark närvaro i rutan.
Han gick bort den 28 september 2009, endast 53 år gammal. Obduktionen visade senare att dödsorsaken var en brusten kroppspulsåder.
Bortgången kom som en chock för omgivningen och för hans fästmö Lillemor Torsslow, som senare berättade öppet om sorgen.
Frank Andersson
Brottningslegendaren Frank Andersson deltog i Let’s dance 2011 tillsammans med dansaren Charlotte Sinclair. Han tog sig hela vägen till final och slutade på en andraplats.
Frank Andersson var redan före programmet en av Sveriges mest färgstarka idrottsprofiler. I Let’s dance fick tittarna se en annan sida av honom – envis, charmig och tävlingsinriktad även på dansgolvet.
I augusti 2018 lades Frank Andersson in på sjukhus efter hjärtproblem. Han genomgick senare en omfattande operation där han fick ett mekaniskt hjälphjärta. Några dagar senare avled han på Karolinska sjukhuset i Solna efter svåra komplikationer, rapporterade Sportbladet.
Frank Andersson blev 62 år gammal.
Johannes Brost
Johannes Brost deltog i Let’s dance 2017 tillsammans med Jasmine Takács. Paret blev det första att lämna säsongen.
Han var en av Sveriges mest folkkära skådespelare, för många starkt förknippad med rollen som Joker i Rederiet. Men Johannes Brost hade också en lång karriär inom både film, tv och teater.
Den 4 januari 2018 somnade han in på Skånes universitetssjukhus i Lund efter en tids sjukdom. Familjen meddelade då till Aftonbladet att han avlidit i sviterna av cancer.
Johannes Brost blev 71 år gammal.
Robin Windsor – brittiska dansprofilen med svensk koppling
Robin Windsor var inte deltagare i svenska Let’s dance, men han var en välkänd profil i den brittiska motsvarigheten Strictly Come Dancing. Mellan 2010 och 2015 medverkade han som proffsdansare i programmet.
Han hade också flera kopplingar till svenska Let’s dance-profiler. Enligt Aftonbladet arbetade Malin Watson, som numera är jurymedlem i den svenska version, med honom i den turnerande dansföreställningen Burn the Floor.
Även dansaren Tobias Karlsson hade en personlig relation till Robin Windsor. De två var ett par för omkring 20 år sedan, efter att ha träffats när de arbetade tillsammans i Sydney. För QX berättade Tobias hur han kommer att minnas honom:
– Som en fantastisk glädjespridare. Alla som träffade honom älskade honom direkt. Han var också en otrolig dansare. Det var en ära att få dansa med honom och ha honom som partner.
Robin Windsor avled 2024 och blev 44 år gammal. Dödsorsaken är inte känd.
