Antikrundan–Carolina Tüür: Här är nästa stora antiktrend – kan explodera i värde

Carolina Tüür från Antikrundan
Foto: TT
Antikrundans smyckesexpert Carolina Tüür delar med sig av sitt bästa fynd och om vilka antika smyckestrender som kan komma att bli stora och värdefulla.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Klassiska smycken värda att investera i

Brand logo
Klassiska smycken värda att investera i

Att göra riktigt bra fynd kan vara uppfriskande och för många handlar det om att lyckas hitta dyra saker för en billig peng.

Men för smyckesexperten Carolina Tüür så är de bästa fynden sällan de som har den mest plånboksvänliga prislappen. Hennes främsta fynd har ofta en helt annan betydelse.

– De saker som jag har köpt som jag verkligen älskar är inte på grund priset utan kanske mer för att jag hittade just det där som jag har letat efter ett tag eller som jag använder mycket, förklarar Carolina.

Carolinas ultimata fynd är ett diamantarmband från 1938 som hon köpte för tio år sedan.

– Jag kände bara att det där, det är för mig, så jag köpte det. Jag har aldrig sett något liknande så det är ett sånt här smycke som jag är så himla glad över. Ett riktigt bra köp är just när jag verkligen har glädje av det varenda dag, säger hon.

Expertens trendspaning

Carolina ger några tips på vad som kan vara extra värt att hålla utkik efter på den antika smyckesmarknaden. Det finns nämligen två trender som hon tror kan explodera i värde inom en snar framtid.

Carolina menar att de som är populärt i andra länder troligtvis kommer få ett uppsving här i Sverige.

– Det jag märker när jag pratar med kollegor i England är att de Viktorianska smyckena, de som är från 1800-talet, är väldigt populära. Så kanske blir det de smyckena som är det nästa stora här, säger hon.

Viktoriansk brosch.
Carolina Tüür spår att både broscher och Viktorianska smycken kommer bli trendigt. På bilden syns en Viktoriansk brosch.Foto: Stefan Lindblom/Helsingborgbild/TT

Favoritsmyckena är dock broscher och det är något som Carolina menar har blivit populärt igen bland yngre generationer.

– Jag tycker att broscher är det optimala smycket, man kan ha det på så många sätt. Man kan ofta köpa det för ganska bra priser också, säger Carolina.

Smycket är inte bara mångsidigt, utan det är också slitstarkt.

– Det är ofta ett sådant smycket som inte är slitet. Om man jämför med exempelvis ringar och armband på andrahandsmarknaden, de är nästan alltid slitna, för det är ju sådant man har på händerna, medan broscher sitter på kläderna och nöts därför inte ut.