Finska glasklassikern alla drömmer om – mer prisvärd än du tror

Iittalas klassiska glasljusstakar Festivo med sin skrovliga yta ger en känsla av isig kristall. Den designades av Timo Sarpaneva (1926-2006) redan 1966 – och kom i produktion året därpå. Han var en mästare på både glas, porslin, textil och gjutjärn, och hans verk finns att beskåda över hela världen. Det är också han som designat det lilla i:et som är Iittalas logotype.
Så skapades ljusstaken Festivo
Sarpanevas idé med den här modellen var från början att formge ett vinglas med detta karakteristiska utseendet åt sig själv. Och meningen var att ett glas skulle rymma en hel flaska vin. Foten bestod av den grova isliknande glasytan med de numera välkända ringarna – kupan skulle munblåsas separat.
När Sarpaneva betraktade sitt vinglas utan kupa fick han snilleblixten att förvandla glaset till en ljusstake. Festivo finns i olika höjder – från en upp till åtta lätt ovala ringar. Höjden är från 8 till 31,5 cm. Man brukar uppskatta att värdet är ungefär hundra kronor per ring. Men priset på ljusstakarna påverkas också av ålder och om de är signerade eller inte. Två och fyra ringar verkar det finnas flest av. Tre av storlekarna nytillverkas fortfarande av Iittala; två, tre och fem ringar. De nytillverkade är ungefär dubbelt så dyra som de på andrahandsmarknaden.
Festivo har blivit ett klassiskt samlarobjekt
Ljusstaken är en stor framgång för Iittala och en riktig klassiker. Festivo är en symbol för modern finsk design, och ljusstakarna finns i många svenska hem. De är roliga att samla på, och fina tillsammans i olika höjder. De är egentligen tänkta för runda eller tulpanformade ljus, men är snygga med alla typer av ljus.
Många drömmer om att äga en komplett samling av ljusstaken Festivo. Här är de i sitt rätta element – omgivna av snö och rimfrost en kall vinterdag. Den karakteristiska skrovliga glasytan för tankarna till iskristaller och ett kargt land långt uppe i norr. Inte undra på att ljusstaken blivit populär världen över.
Så mycket kostar de olika modellerna av Festivo
Många av ljusstakarna har kvar sin välkända Iittala-etikett, även den designad av Timo Sarpaneva.
Festivo finns i åtta höjder, från åtta ringar ned till en ring. Höjderna är 85, 120, 150, 185, 215,240, 280 och 310 mm och då räknar man inte bottenplatta och ljushållare. De här åtta, varav tre signerade med TS, ropades ut för 4 000 kronor hos Bukowskis.
För att fira ljusstakens 20-årsjubileum 1987 gavs en specialutgåva med två glesa ringar ut. Den är 17 cm hög och ser lite annorlunda ut. Värde cirka 800 kr.
En del, men långt ifrån alla, ljusstakar har initialerna TS inristade undertill. Man vet inte om det är slumpmässigt vilka ljusstakar som fått detta, och om det är Timo själv som signerat.
Ibland kan man komma över en komplett samling med alla storlekar och till och med ljus i. Storlek 1–8, osignerade, vissa med etikett, med klotljus i rött och grönt såldes nyligen för 4 500 kronor hos auktionshuset Kolonn.
Festivo har faktiskt även gjorts i blått glas i mindre skala, men höjderna är inte exakt samma. Utgångspris hos Stockholms Auktionsverk Magasin 5 var 2 500 kr, men budgivningen slutade på 7 500 kr.
Sju ringar verkar vara den mest eftersökta storleken. Den här ljusstaken, 27 cm hög utan etikett och signering, såldes för 2 400 kr hos Auktionsmagasinet Vänersborg.